Jak dług spędza nam sen z powiek? Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie  połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, dla 28 proc. badanych Polaków barierą powodującą, że zaczynają wątpić w szanse spłaty swoich zobowiązań jest 10 tys. zł. Zdecydowanie częściej jest to ciężar nie do udźwignięcia dla osób starszych (37 proc.). Kobiet – 33 proc. oraz mieszkańców małych miast do 20 tys. (33 proc.) niż aktywnych zawodowo 35-44 latków (23 proc. wskazań) oraz mężczyzn (22 proc.). W ujęciu geograficznym wyraźnie częściej kwoty tej boją się mieszkańcy woj. pomorskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jak dług spędza nam sen w powiek? - inforgrafika, kwota niespłaconych zaległości powodująca zwątpienie w możliwości spłaty.
Jak dług spędza nam sen w powiek?

Źródło: Badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Co niepokojące, na 10 tys. zł jako sumę, która zaczyna odbierać wiarę w możliwość wyjścia z długów wskazuje też niemal jedna czwarta deklarujących, że mogą sobie pozwolić na większe wydatki, bo we własnym odczuciu dają sobie nieźle radę albo postrzegają się jako zamożni. Problemem jest jednak brak poduszki finansowej na ewentualne trudne czasy. Oszczędzanie nie jest najmocniejszą stroną Polaków, posiadanie oszczędności stanowiących równowartość trzech pensji deklaruje zwykle  najwyżej co drugi ankietowany.

Większość Polaków ma do uregulowania nie więcej niż 10 tys. zaległości

Poważny kłopot dla sporej części społeczeństwa stanowi uporanie się z kwotą 10 tys. zł. Potwierdzają dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK.

Według nich zaległości wobec telekomów, operatorów telewizji kablowej, firm windykacyjnych, długi czynszowe, alimentacyjne, niezapłacone koszty sądowe oraz raty kredytów i pożyczek ma 2,73 mln osób. Innymi słowy niecałe 9 proc. pełnoletniej populacji. Zdecydowana większość tych niesolidnych dłużników, 61 proc., ma do spłaty właśnie przeterminowane zobowiązania nieprzekraczające 10 tys. zł.

Jak dług spędza nam sen w powiek? - infografika, niesolidni dłużnicy w zależności od posiadanej kwoty .
Jak dług spędza nam sen w powiek?

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza informacji kredytowych BIK

Rozkład zadłużenia pokazuje, że do zepsucia wiarygodności płatniczej nie potrzeba niebotycznych zaległości. Co czwarty z niesolidnych dłużników winny jest do 2 tys. zł, czyli nie więcej niż jedną pensję minimalną netto, a prawie połowa do  5 tys. zł. Tym samym z powodu relatywnie niskiego zadłużenia mają w oczach instytucji finansowych niejasną sytuację. A to oznacza, że mogą doświadczyć kłopotów z zaciągnięciem kredytu czy pożyczki. Ponadto też z podpisaniem umowy abonamentowej np. z dostawcą usług telekomunikacyjnych.

Tylko do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor każdego dnia wysyłane są tysiące zapytań sprawdzających, czy konkretna osoba lub firma nie są dłużnikami. W ciągu trzech kwartałów wydanych zostało ponad 18 mln raportów informujących o solidności płatniczej prawie 6 mln unikalnych osób i niespełna  1 mln unikalnych firm. Z uwagi na aktywność, o niektórych osobach czy firmach pobrany został w tym czasie więcej niż jeden raport. Jeśli mieli w nim zaległości, realizacja planów z pewnością stanęła pod znakiem zapytania.

Jedni boją się 10 tys. zł inni pół miliona. Czy słusznie?

W badaniu niemal co piąta osoba zaznaczyła, że dopiero przy pół milionie złotych wpadłaby w panikę. Przede wszystkim, że nie uda się jej wyjść z finansowych problemów. Z pewnością do tej grupy zakwalifikowaliby się obecni rekordziści zaległości. Najbardziej zadłużony, Polak ma 75,7 mln zł nieuregulowanych na czas zobowiązań, krajowy rekordzista jest 48-letnim mieszkańcem Pomorza. Niechlubne drugie miejsce należy do 65-latka z Lubelszczyzny z niespłaconymi zobowiązaniami na sumę 74,4 mln zł. Trzecia w zestawieniu jest 39-letnia kobieta z woj. mazowieckiego z kwotą 51,1 mln zł.

Jak dług spędza nam sen w powiek? - infografika, rekordziści zaległości.
Jak dług spędza nam sen w powiek?

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza informacji kredytowych BIK

Źródło: BIG InfoMonitor