Pakiety AC i OC droższe już o 13%. Rekordowa inflacja w Polsce nie przełożyła się wprawdzie na podwyżki cen OC w 2021 roku, jednak mogła uderzyć w kierowców kupujących dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Średnia cena pakietu OC AC wzrosła w całym kraju średnio o 13%. Niechlubny tytuł lidera podwyżek przypadł Kielcom i Bydgoszczy, a w rankingu marek wygrała Toyota.

W opinii analityków rynku ubezpieczeniowego niskie stawki OC w 2021 roku utrzymywano na granicy opłacalności. Część ubezpieczycieli mogła rekompensować straty poniesione na tym obszarze wpływami ze sprzedaży dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC). Dla posiadaczy pojazdów oznaczało to podwyżki cen polis nawet na poziomie 16%. 

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali, o ile wzrosły ceny pakietów OC i AC w 2021 roku w porównaniu do roku ubiegłego. Analiza składek obejmuje wszystkie województwa, największe miasta oraz TOP 10 najczęściej ubezpieczanych marek.

Średni koszt polisy OC /AC wzrósł w ciągu roku o 13%

W 2020 roku za ubezpieczenie samochodu OC z AC polscy kierowcy płacili średnio 1283 złote – wynika z danych porównywarki. W 2021 roku do takiej polisy trzeba już było dopłacić 164 złote (+ 13%).

Pakiety OC AC droższe już o 13% - wykres, zmiana średniej ceny AC w latach 2020 i 2021
Pakiety OC AC droższe już o 13%

Największe podwyżki cen pakietów ubezpieczeń dotyczyły samochodów wyprodukowanych po 2015 roku (wzrost średnio o 11,4%). Na największą przychylność ubezpieczycieli mogli natomiast liczyć właściciele kilkunastoletnich pojazdów. Co istotne, wyłącznie w ich przypadku odnotowano obniżkę średniej składki, ale zaledwie o 0,3% (2020 r. vs 2021 r.).

Ubezpieczenie OC/AC Toyoty droższe o 15,8%

Niechlubny tytuł lidera podwyżek cen OCAC w 2021 roku przypadł samochodom marki Toyota. W ciągu ostatniego roku średnia cena pakietu ubezpieczeń na taki pojazd wzrosła o 15,8%. Z 1210 zł w 2020 r. do 1401 zł w 2021 r.

Pakiety OC AC droższe już o 13% - wykres, zmiana średniej ceny AC AC ze względu na markę auta
Pakiety OC AC droższe już o 13%

Na znaczny wzrost cen AC Toyoty wpływ mogły mieć nie tylko rosnące ceny części zamiennych i usług. Ponadto także niekorzystne statystyki dotyczące kradzieży samochodów. Okazuje się, że zarówno w 2020 r., jak i 2021 roku, ta marka zajmowała pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kradzionych pojazdów. Zakłady ubezpieczeń musiały więc uwzględnić wyższe ryzyko ubezpieczenia, związane z utratą pojazdu. W konsekwencji wypłatą maksymalnego odszkodowania z polisy AC.

Największe podwyżki w warmińsko-mazurskim, ale najdrożej w pomorskim

Eksperci porównywarki odnotowali w ubiegłym roku największe podwyżki cen ubezpieczenia OC z AC w porównaniu do 2020 roku w województwie warmińsko-mazurskim (+ 15%). Jednak nie był to najdroższy region pod względem średniej ceny polisy.  
W 2021 roku najwięcej za kompleksowe ubezpieczenie samochodu (OC plus AC) płacili mieszkańcy Pomorza. Choć w ich przypadku podwyżki wyniosły najmniej, bo tylko 9,6%, to na polisę musieli przeznaczyć o 7,5% więcej, niż wynosiła przeciętna cena OC AC w całym kraju.

Pakiety OC AC droższe już o 13%- infografika, zmiana średniej ceny AC w województwach
Pakiety OC AC droższe już o 13%

Kielce, Bydgoszcz i Rzeszów z największą podwyżką cen OCAC

W ubiegłym roku średnie ceny ubezpieczenia OC AC wzrosły w każdym mieście wojewódzkim. Największe podwyżki w stosunku do 2020 r. dotyczyły Kielc (15,8%), Bydgoszczy (14,2%) oraz Rzeszowa (13,7%). Najmniejsze Wrocławia (5,6%) i Warszawy (8%). Jednocześnie jednak, w stolicach województw, w których doszło do najmniejszych wzrostów cen, kierowcy płacili jedne z najwyższych stawek za ubezpieczenie samochodu. 

AC z najlepszym wariantem ochrony droższe nawet o 89%!

Ceny pakietów OC AC przedstawione powyżej są uśrednione i odnoszą się do ofert kilkunastu towarzystw w każdym wariancie ochrony autocasco. Na ich podstawie nie można więc stwierdzić, czy i jakie podwyżki dotyczyły poszczególnych metod likwidacji szkody z polisy AC. Eksperci sprawdzili więc ceny różnych wariantów ochrony autocasco, proponowanych przykładowemu kierowcy w grudniu 2020 r. i 2021 r.

Czy ceny ubezpieczenia samochodu mogą jeszcze wzrosnąć?

Koszt likwidacji szkody, zarówno z polisy OC, jak i AC, cały czas wzrasta. Dlatego kolejne podwyżki cen ubezpieczenia samochodu są nieuniknione. Po 2021 roku eksperci nie odnotowali wzrostu średniej składki obowiązkowego ubezpieczenia. Jednak ich zdaniem regulacji składek można spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. Oprócz rekordowej inflacji przyczynić do tego mogą się zmiany prawne dotyczące np. dostępu ubezpieczycieli do rejestru mandatów za wykroczenia drogowe oraz punktów karnych. Przed podwyżkami oraz przepłacaniem za OC i AC będzie można się jednak uchronić, porównując oferty wielu towarzystw i wybierając najkorzystniejszą z nich.

Źródło: Rankomat