Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond oraz Philip H. Dybvig zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z ekonomii. Naukowcy zostali nagrodzenia za prace związane z walką z kryzysem finansowym. Do podziału mają 10 milionów szwedzkich koron, czyli 883 954 dolarów.

Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla 2022 została przyznana wspólnie Benowi S. Bernanke, Douglasowi W. Diamondowi i Philipowi H. Dybvigowi „za badania nad bankami i kryzysami finansowymi”.

Współczesne badania bankowe wyjaśniają, jak i dlaczego funkcjonują banki, jak uczynić je mniej podatnymi na kryzysy, i jak ich upadek pogłębia kryzys finansowy. Podstawy do tych badań przygotowali na początku lat 80. Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig. Ich analizy mają ogromne znaczenie praktyczne w regulowaniu rynków finansowych i radzeniu sobie z kryzysami finansowymi.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii - laureaci - rysunkowe portrety trzech mężczyzn.
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii – laureaci

Tegoroczni laureaci nauk ekonomicznych poprawili rozumienie roli banków w gospodarce, szczególnie podczas kryzysów finansowych. Ważnym odkryciem w ich badaniach jest to, dlaczego unikanie upadku banków ma kluczowe znaczenie.

Komitet noblowski podaje, że Amerykanin Ben S. Bernanke jest związany z Instytutem Brookingsa w Waszyngtonie; Douglas W. jest profesorem Uniwersytetem Chicagowskiego, a Philip H. Dybvig – amerykańskim ekonomistą związanym z Uniwersytetem Waszyngtona w St. Louis.

Źródło: The Nobel Prize

Przeczytaj także: O rzeczach technicznych dla osób nietechnicznych: jak rozwijać karierę w IT, jeśli nie chcesz być programistą

O rzeczach technicznych dla osób nietechnicznych: jak rozwijać karierę w IT, jeśli nie chcesz być programistą. W IT pracują nie tylko programiści i QA. W rzeczywistości prawie jedna trzecia specjalistów IT robi bardzo różne rzeczy, które nie mają nic wspólnego z pisaniem kodu. Okazuje się, że aby rozpocząć swoją przygodę z IT, nie trzeba uczyć się programowania.

Mary Rotar, CEO szkoły online IAMPM, opowiedziała o tym, dlaczego IAMPM nie ma kursów dla programistów czy osoby bez doświadczenia w IT mogą znaleźć pracę i jak osoby nietechniczne mogą szybko zdobyć niezbędną teorię i umiejętności, by czuć się pewnie na rozmowach kwalifikacyjnych.