Home Energetyka W Skandynawii znajdują się jedne z najlepszych systemów energetycznych na świecie

W Skandynawii znajdują się jedne z najlepszych systemów energetycznych na świecie

Według najnowszego, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne raportu Global Energy Architecture Performance Index 2016 (EAPI), trzy kraje skandynawskie znajdują się w czołowej piątce na świecie w zakresie  funkcjonowania  krajowych systemów energetycznych.

Wśród 126 państw świata, w których analizie poddano ich zdolność do dostarczania bezpiecznej, niedrogiej i zrównoważonej energii, najwyższe notowania zdobyła Szwajcaria. Na kolejnych pozycjach  plasują się kolejno Norwegia, Szwecja, Francja i Dania.  Finlandia znalazła się na pozycji 12., natomiast Polska zajęła miejsce 41.

Autorzy raportu podkreślają, że pomimo ogólnego wysokiego tempa wzrostu, energia odnawialna stanowi jedynie niewielki ułamek dzisiejszego globalnego zużycia energii.  Wśród krajów przodujących w dziedzinie przechodzenia na alternatywne i odnawialne źródła energii, znalazły się  między innymi : Austria, Finlandia, Dania, Portugalia, Niemcy i Francja.  W ujęciu globalnym, pojemność mocy w odniesieniu do energii odnawialnej wzrosła w ubiegłym dziesięcioleciu  o około 650%.

Global Energy Architecture Performance Index 2016 – lista 15 najlepszych krajów:

1. Szwajcaria
2. Norwegia
3. Szwecja
4. Francja
5. Dania
6. Austria
7. Hiszpania
8. Kolumbia
9. Nowa Zelandia
10. Urugwaj
11. Portugalia
12. Finlandia
13. Kostaryka
14. Łotwa
15. Słowenia

 

Źródło: www3.weforum.org; SPCC