Kina i teatry najpierw w całkowitym lockdownie, potem otwarte na próbę, jak się okazało tylko na dwa tygodnie i znów zamknięcie. W końcu luzowanie obostrzeń i start 21 maja. Zwrotów akcji nie brakowało, ale zabrakło finansowania i branża obecnie tonie w długach. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, między marcem 2020 a 2021 r. kina zwiększyły swoje nieregulowane na czas zobowiązania o 63 proc., a teatry o 23 proc.

Branża kulturalna poważnie odczuła ograniczenia wynikające z walki z pandemią koronawirusa. Obecnie wznowiła funkcjonowanie jednak, nie może liczyć na większą swobodę działania. Nie obędzie się bez konieczności zachowania reżimu sanitarnego, dezynfekcji rąk i noszenia maseczek. Co przełoży się na ograniczenie dostępności miejsc do połowy oraz zakaz spożywania napojów i posiłków.

Wzrost zadłużenia w kinach

Firm zajmujących się działalnością związaną z projekcją filmów jest niewiele. Niestety nie wszystkie dadzą radę się przygotować na to szybsze otwarcie. Małe podmioty mogą sobie pozwolić na większą elastyczność i dopasowanie do zmieniających się okoliczności. Jednak kina sieciowe, operujące w wielu salach, zapowiadają, że w przyspieszonym terminie nie będą gotowe na powrót do normalnego funkcjonowania. Zgodnie z pierwotnymi planami zaproszą widzów pod koniec maja.

Kina i teatry startują z rekordowym zadłużeniem  - infografika, kwota zadłużenia kin.
Kina i teatry startują z rekordowym zadłużeniem

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza BIK

Problemy tych niewielu podmiotów zajmujących się projekcją filmów wzrosły przez rok dość poważnie. Ponad o 60 proc., najwyżej w całej branży kulturalnej. Ze 182,5 tys. zł w marcu 2020 r. zaległości wobec dostawców i banków podwyższyły się na koniec marca 2021 r. do 298 tys. zł.

Zadłużenie teatrów

Procentowy wzrost zaległości teatrów był ponad dwukrotnie niższy niż w przypadku kin. Dla wystawiających przedstawienia artystyczne wyniósł 23 proc., a dla aktywności ich wspierających 24 proc.

W grę wchodzą jednak znacznie wyższe kwoty. Przez rok pandemii zadłużenie firm związanych z pokazywaniem przedstawień wzrosło o 3,6 mln zł do 19,4 mln zł. Wśród nich są m.in. orkiestry, zespoły muzyczne, indywidualni artyści: aktorzy, tancerze czy piosenkarze. Średnio jest to 42,7 tys. zł. Jeśli chodzi o podmioty wspierające wystawianie przedstawień, czyli m.in. reżyserów, producentów, scenografów, zaległości podwyższyły się o 1,4 mln zł do 7,3 mln zł. Co daje na jedną firmę 35,9 tys. zł.

Kina i teatry startują z rekordowym zadłużeniem - infografika, kwota zadłużenia teatrów.
Kina i teatry startują z rekordowym zadłużeniem

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza BIK  

Źródło: BIG InfoMonitor