Energetyka pod lupą – czy można ochronić się przed drożyzną? Udział węgla kamiennego i brunatnego wykorzystywanego w produkcji energii elektrycznej we wrześniu 2021 wyniósł w Polsce aż 82%. Jest to największy odsetek w Europie. Co sprawia, że plasujemy się również w czołówce jeśli chodzi o poziom emisji dwutlenku węgla. Według wyliczeń Ember Climate w tym roku w wyniku spalania węgla Polska oddała do atmosfery około 79 milionów ton CO2 i pod tym względem ustępujemy tylko Niemcom. Rosnące koszty ogrzewania sprawiają, że polska energetyka oparta na węglu jest postawiona w niekorzystnej sytuacji.

Odnawialne Źródła Energii (OZE) stanowią w Polsce jedynie niecałe 13% produkcji. Natomiast uważana za najbardziej „zieloną” energia jądrowa jest w naszym kraju zupełnie niedostępna. Dla porównania, we Francji elektrownie jądrowe generują aż 77% energii elektrycznej. Swoją konstrukcją mogą pochwalić się nawet Węgrzy – elektrownia jądrowa Paks produkuje niemal połowę energii elektrycznej wykorzystywanej w tym kraju.

Polska energetyka pod lupą – czy można ochronić się przed drożyzną? -  pokrętło od kaloryfera.
Polska energetyka pod lupą – czy można ochronić się przed drożyzną?

Wyższe opłaty za prąd są nieuchronne

Obecny krajobraz energetyczny Polski sprawia, że większe opłaty za prąd są nieuchronne. Chcąc zadbać o domowy budżet należy zwrócić się w stronę technologii, w tym rozwiązań inteligentnego domu. Tegoroczne badanie Netatmo wykazało, że aż 39% posiadaczy urządzeń smart home uznało oszczędność na rachunkach za jedną z zalet tych produktów. To efekt lepszego zarządzania energią, co przekłada się na mniejsze zużycie np. prądu lub wody, a więc również CO2.

Przykładem urządzeń, które potrafią zauważalnie korzystnie wpłynąć na wysokość rachunków są inteligentne rozwiązania grzewcze. Mogą pomóc w redukcji zużycia energii dzięki takim udogodnieniom jak np. harmonogramy ogrzewania. Pozwalają one na optymalne ogrzewanie, tylko wtedy kiedy to potrzebne, bez zmniejszenia komfortu domowników. Odpowiadając na kilka pytań, użytkownik może dostosować harmonogram do swoich potrzeb i dowolnie go zmieniać. Z kolei „inteligentna” funkcja automatycznej adaptacji ustawia poziom ogrzewania na podstawie warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz i charakterystyki cieplnej budynku.

Źródło: Netatmo

Przeczytaj także: Ceny prądu w górę – Szczerze o pieniądzach odc. 88

O 20% a może nawet o 40% według niektórych ekspertów może zdrożeć prąd w najbliższym czasie. To napędza rozwój fotowoltaiki. I tej wielkoskalowej, w którą inwestują duzi przedsiębiorcy i tej indywidualnej zakładanej na dachach własnych domów. O ogromnym zainteresowaniu świadczy fakt, że budżet na dofinansowania w drugim naborze został wyczerpany przed czasem a procedowanie złożonych w NFOŚIGW wniosków o dotację trwa nawet 6-7 miesięcy. Od odnawialnych zródeł energii nie ma już odwrotu mówi w najnowszym odcinku programu  @Szczerze o pieniądzach  Albert Durda – Prezes Zarządu Happy Energy a zaprasza Ernest Bodziuch.