Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków po lockdownach? Choć pandemia się jeszcze nie skończyła, już dziś jesteśmy w stanie badać pierwsze skutki, które wywołała. Zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwa ogólnopolskie lockdowny – ten zapoczątkowany w marcu zeszłego roku i ten z przełomu 2020 i 2021 – nie tylko zamknęły nas w domach, ale też otworzyły na nowe sposoby robienia zakupów. Boom przeżywa branża e-commerce, a towary, które kiedyś rzadko kupowaliśmy zdalnie, dziś chętnie nabywamy przez internet czy mobilne aplikacje.

Kiedy i jak robimy zakupy?

Obecnie rzadziej zakupy robimy po południu – od godz. 16 do 18. Wynika to najpewniej z faktu, że spora część pracowników na stałe przeszła w tryb pracy zdalnej lub hybrydowej, a więc nie odwiedza sklepów tuż po pracy. W trakcie pandemii do sklepów ruszamy częściej w późnych godzinach wieczornych, np. po godz. 21 (ta tendencja nasiliła się zwłaszcza po drugim lockdownie).

Zmniejszył się również odsetek konsumentów robiących zakupy niedługo przed południem, w godz. 10-11. Polski rząd tę porę dwukrotnie określił jako “godziny dla seniorów”. Jednak co ciekawe, nawet po wycofaniu się z tego rozwiązania, Polacy nie wrócili do sklepów w tych godzinach. Więcej konsumentów robi za to zakupy wcześnie rano. Mimo że przestały obowiązywać godziny dla seniorów – konsumenci przyzwyczaili się robić zakupy w innych godzinach.

Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków po lockdownach? - wykres, jak zmieniły się rozkład godzinowy zakupów w dni powszechne.
Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków po lockdownach?
Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków po lockdownach? - wykres, rozkład godzinowy zakupów w soboty.

W mniejszym stopniu widać obniżenie tygodniowej częstotliwości zakupów – choć jest ono zauważalne (z 1,94 do 1,91).

stocard_wykresy-2.png

Polacy zmienili też preferowane dni zakupowe. Rzadziej niż przed pandemią kupujemy w soboty, za to częściej w poniedziałki, środy i – co ciekawe – niedziele. Mimo że wciąż – podobnie jak przed pierwszym lockdownem – są to ustawowo dni wolne od handlu. Warto wiedzieć, że są punkty, które na różne sposoby, również legalnie, otwierały się w siódmy dzień tygodnia. Po ostatniej zmianie prawa, wprowadzającej pozwolenie na handel w niedziele tylko dla placówek, których przychody z usług pocztowych stanowią większość, najpewniej to się zmieni.

Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków po lockdownach? - kiedy dokonujemy zakupów

Jak będą się przedstawiały kolejne miesiące?

Wiele zależy od tego, jakie będą kolejne działania rządu. Kolejne lockdowny – czy ogólnopolskie, czy lokalne – na pewno będą miały wpływ na obrót w “tradycyjnych” sklepach. Widać jednak, że ludzie wracają do sklepów i zakupy stacjonarne to wciąż lwia część ich wydatków. Przykłady wielu branż – np. RTV – pokazują jednak, że producenci nie mają się czym martwić.

Źródło: Stocard