Home Biznes Eksperci na rynku pracy poszukiwani – przedsiębiorcy szukają talentów

Eksperci na rynku pracy poszukiwani – przedsiębiorcy szukają talentów

Trudno jest dziś znaleźć pracownika. Nie chodzi jednak o kryterium edukacji czy doświadczenia – bo to zazwyczaj pracownicy mają. Przedsiębiorcom bardziej brakuje specjalizacji oraz zrozumienia środowiska firmy. Dodatkowo, spadające bezrobocie sprawia, że pracodawcy mają zwyczajnie problem ze znalezieniem odpowiedniego kandydata.

Przyciągają więc potencjalnych pracowników wysokim wynagrodzeniem, które waha się między 7 a nawet 20 tysięcy brutto. Zobacz, jakie są najbardziej pożądane, wyspecjalizowane zawody przez przedsiębiorców i które z nich mają potencjał wzrostowy.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie

Problem cyberbezpieczeństwa dotyka wiele firm, także tych polskich. Nie dziwi więc nikogo fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw przeznacza coraz więcej pieniędzy na ochronę przed atakami hakerskimi. Zajmują się nimi specjaliści bądź inżynierowie od cyberbezpieczeństwa. Mogą oni zarobić dziś średnio 7 0000 zł, nawet do 12 000 zł na rękę. Polskie przedsiębiorstwa przeznaczają coraz więcej pieniędzy, aby dobrze zabezpieczać się przed atakami hakerskimi. Specjaliści i inżynierowie od cyberbezpieczeństwa mogą liczyć na wygrodzenia rzędu 12-16 tys. zł brutto — wynika z danych firmy Michael Page. Oprócz wynagrodzeń firmy dużo inwestują również w chmurę obliczeniową. — Architekci i inżynierowie specjalizujący się w tej dziedzinie jeszcze przez długi czas będą bardzo potrzebni, szczególnie w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym oraz telekomunikacyjnym. Ich wynagrodzenie oscyluje między 16 a 28 tys. zł brutto, przy czym zależne jest…

Inżynier badawczo-rozwojowy (w dziale R&D)

Sektory produkcyjny, energetyczny, a także farmaceutyczny nadal poszukują nowych talentów wyspecjalizowanych w obszarze badań i rozwoju. Wpływ na ten stan rzeczy ma nie tylko dynamiczny rozwój nowych technologii, ale także poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania konsumentów, co zrobić aby sprzęty czy rozwiązania były tańsze w eksploatacji, miały dłuższą żywotność itd. Także branża farmaceutyczna stawia na rozwój i innowacje w celu produkcji nowocześniejszych leków. Nad tym między innymi pracują inżynierowie, którzy dziś mogą dziś zarobiś srednio 7 000 zł netto. Agencje zatrudnienia informują jednak, że wynagrodzenie w tym obszarze może niebawem wzrosnąć.

Programista 

Wysokość wynagrodzenia zależy zazwyczaj od doświadczenia specjalisty od IT, a także o znajomości języków i systemów programowania. Najlepiej zarabiający dostają od 8 000 do 20 000 zł brutto. Nadal jest duże zapotrzebowanie na nich w wielu firmach, także zagranicznych.

Specjalista ds. e-commerce

Handel detaliczny przenosi się ze sklepów stacjonarnych do internetu – trudno dziś temu zapobiec. Każdy szanujący się sklep, powinien o takim kanale pamiętać, inaczej traci cennych klientów. Ten trend zwiększył popyt na specjalistów oraz menedżerów będących ekspertami w zagadnieniach handlu internetowego. Zarabiają oni na rękę średnio od 4 000 do 6 000 zł, najlepsi mogą pochwalić się zarobkami na poziomie 10 000 zł.

Specjalista ds. automatyzacji i sztucznej inteligencji

Sztuczna Inteligencja (AI) w branży IT rozwija się bardzo szybko, zwiększając tym samym wydajność wielu firm i ich pracowników. Wiele przedsiębiorstw stosuje automatyczne rozwiązania, które nie tylko skracają czas pracy, ale często robią to lepiej niż człowiek. Wśród nich m.in. robot, który pisał teksty marketingowe dla jednej z międzynarodowej agencji. Takie zjawiska przekładają się na wzrost zainteresowania specjalizacji w tym obszarze. Warto się szkolić, bowiem średnie wynagrodzenie tutaj wynosi od 8000 zł brutto. Zadania takiego pracownika to zazwyczaj odpowiedzialność za planowanie, projektowanie i dostarczanie rozwiązań AI/ML dla klientów w ramach projektów wdrożeniowych, dodatkowym obszarem działania będzie łączenie rozwiązań z zakresu Sztucznej Inteligencji (AI/ML) z narzędziami do automatyzacji procesów biznesowych (RPA).

 

MS, BiznesTuba