Każdego roku generowanych są miliony ton odpadów z tworzywa sztucznego. Nic więc dziwnego, że Komisja Europejska zaproponowała niedawno wprowadzenie unijnych zmian, dotyczących kilku najczęściej używanych produktów z plastiku.

Tworzywa sztuczne stanowią dziś ok. 85 proc. wszystkich odpadów morskich. Zawarte w tworzywie substancje (np. bisfenol A) przedostają się naszego organizmu i wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego więc, pod koniec maja Komisja Europejska wzięła pod lupę ten aspekt, przedstawiając plany o zakazie stosowania tworzyw sztucznych. Wśród zakazanych produktów znalazły się talerze, słomki, mieszadełka do napojów i patyczki do balonów, ale także plastikowe patyczki kosmetyczne oraz sztućce. Ograniczenia obejmą również plastikowe kubki i opakowania do żywności na wynos.

Wśród obostrzeń znalazła się informacja, że producenci takich wyrobów jak opakowania, pojemniki na napoje czy nawilżone chusteczki czy lekkie torby plastikowe, będą zmuszeni do prowadzenia kampanii informacyjnych, a w razie potrzeby nawet do pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami.

MS