Sportowe radiowozy na polskich drogach. Szybkie, nieoznakowane radiowozy doposażą specjalnie powołaną grupę policyjną SPEED. Na początek pojazdy zasilą komendy z woj. mazowieckiego i małopolskiego. Godnie zastępując wysłużone już BMW serii 3, ale to tylko początek Im, łatwo nie umkniesz.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Na drogi ruszy 10 Renault Megane RS i Cupra Leon. Pojazdy te zostały zakupione w ramach programu organizowanego przez Komendę Główną Policji, którego celem jest połączenie środków budżetowych policji ze środkami samorządów terytorialnych. I choć procedura to karkołomna, to jak widać możliwa do osiągnięcia.

Co prawda auta nie będą demonami prędkości jak Bugatti Veyron, Bentley GT, Mercedes SLS, Ferrari FF czy Audi R8. Jednak nie ma się, czego wstydzić Osiągi tych hot hatche, są jedynymi z lepszych w klasie i wcale nie są takie najgorsze.

W przypadku policyjnej grupy SPEED reagującej na łamanie prawa na drodze w tym przekraczania prędkości przez kierujących, wykonywanie niebezpiecznych manewrów na drodze, ważnym wyznacznikiem jest anonimowość działania (stąd nieoznakowane radiowozy). Ponadto szybkość dająca możliwość dogonienia łamiących prawo.

Sportowe radiowozy na polskich drogach policjant stoi tyłem.
Sportowe radiowozy na polskich drogach

Nowoczesne wyposażenie

Wydaje się, że zakupione pojazdy w pełni spełniają owe wymagania, będąc wyposażone w nowoczesne video- rejestratory i laserowe mierniki prędkości, nie rzucają się w oczy. Dzięki czemu okazują się bardzo skutecznym środkiem w wyłapywaniu drogowych przestępców a przede wszystkim są szybkie dysponując odpowiednim zapasem mocy.

Nie da się zaprzeczyć twierdzeniu, że powstające drogi są coraz bardziej przyjazne kierującym. Bezpieczniejsze, szersze, pozbawione ubytków. Ponadto wciąż zwiększa się ilość dróg ekspresowych i autostrad. Z drugiej strony daje to możliwości drogowym piratom do sprawdzania swoich umiejętności uczestników ruchu drogowego. Często kosztem utraty zdrowia lub życia innych. Stąd też potrzeba powołania do życia policyjnej grupy SPEED i konieczność doposażenia jej w dobrej klasy radiowozy mogące ukrócić niebezpieczne procedery.

Do setki w 5 sekund

Według policyjnych statystyk, mazowiecka grupa tylko w styczniowy tydzień, ujawniła prawie 1000 wykroczeń. W tym blisko 735 przekroczeń dopuszczalnej prędkości a mundurowi ukarali mandatami 861 kierujących.

Mazowieckie Renault RS wyposażone są w silniki benzynowe 1.8 TCe o mocy 300 KM, rozpędzają się do 100 km/h w 5,7 sekundy. Jego prędkość maksymalna wynosi 255 km/h. Nowe, hot hatche Cupra Leon o mocy 310 KM, zasilają już tabor małopolskiej policji. Wartość dwóch samochodów to nieco ponad 541 tysięcy złotych. Służyć będą do patrolowania dróg. Zasilając tabor nowosądeckiej drogówki, a drugi będzie wykorzystywany będzie przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.