Kobiety w branży IT – ruszyła 4.edycja programu mentoringowego Dare IT. Idealny czas na zmiany? Prawdopodobnie nie istnieje. Dlatego zamiast na niego czekać, warto podjąć pierwszy krok. Nawet najmniejszy ma ogromne znaczenie i przybliża nas do spełnienia marzenia. Poznanie nowego języka obcego, poprawa kondycji, a może zmiana ścieżki zawodowej? W stronę tego ostatniego zmierza 164 kobiet, które otrzymały możliwość wzięcia udziału w programie mentoringowym Dare IT. Przeznaczonym dla kobiet, chcących zdobyć swoją pierwszą pracę w branży IT.

Pierwszy krok wymaga nie lada odwagi. Zwłaszcza w przypadku istotnej kwestii życiowej, takiej jak przebranżowienie się. Tę odwagę miało niemal 1000 kobiet, które wysłały zgłoszenie do 4. edycji programu mentoringowego Dare IT. 164 z nich będzie miało okazję zawalczyć o swoją przyszłość zawodową w sektorze IT. Pomoże im w tym 188 ekspertek – mentorek  domenowych i HR z topowych firm technologicznych, takich jak: Allegro, ING Bank Śląski czy intive.

Kobiety w branży IT - ruszyła 4.edycja programu mentoringowego Dare IT - zdjęcie zrzutu ekranu  z komputera z twarzami kobiet.
Kobiety w branży IT – ruszyła 4.edycja programu mentoringowego Dare IT

Kobiety w branży IT – indywidualne spotkania czas start!

Podczas inauguracji 4. edycji programu gościnną prelekcją wygłosiła dr Marta Klimowicz, która opowiedziała o historii kobiet w IT, pierwszych programistkach i cyfrowych dziewczynach w Polsce. Pokazała, że feminizacja branży IT nie jest niczym nowym.

Teraz rozpoczyna się cykl indywidualnych spotkań, w ramach którego mentorki podzielą się z uczestniczkami wiedzą i doświadczeniem. Podopieczne otrzymają również dostęp do konsultacji ze specjalistami ds. HR, serii 12 webinarów edukacyjnych prowadzonych przez praktyków i praktyczki z branży IT. Ponadto bezpośredni kontakt z pracodawcami, m.in. podczas targów pracy. Po oficjalnym zakończeniu programu przygoda ze społecznością Dare IT nie kończy się. Funkcjonuje także aktywna grupa Dare IT Community na Facebooku oraz Slacku Dare IT.

Łącznie, podczas czterech edycji do programu aplikowało blisko 5300 osób na 345 miejsc. Za jego sprawą, w ciągu zaledwie trzech edycji, pracę w IT znalazła ponad setka kobiet – aż 65% uczestniczek znalazło pracę w dwa miesiące od ukończenia programu. Ponadto 100% z nich ponownie wzięłoby w nim udział. Wszystko po to, by zwiększyć reprezentację kobiet w IT, która obecnie – według danych Komisji Europejskiej – wynosi zaledwie 17 proc.

21 firm z branży IT i Stanford University na pokładzie

Od początku działania programu, Dare IT wsparło już 21 firm z branży IT. Zarówno polskie, jak i międzynarodowe spółki i korporacje, dostrzegają, jak ważną rolę pełnią w kształtowaniu rynku pracy oraz zatrudnieniu kobiet.

Potencjał programu dostrzegły zresztą także zagraniczne instytucje. Stanford University, jedna z najlepszych uczelni wyższych na świecie, wspólnie z Dare IT zdecydowała się zrealizować projekt badawczy, którego wyniki pomogą w tworzeniu jeszcze bardziej efektywnych działań w ramach inicjatywy dla kobiet. Rozpoczęły się także pracę nad kolejnym projektem organizowanym we współpracy badawczej ze Stanford University oraz firmą Flying Bisons liderem na rynku digital consultingu w Polsce. Tym działaniem założycielki Dare IT pragną wypełnić  kolejną, dużą barierę stojącą na drodze do zdobycia pierwszej pracy jako projektantka/programistka, czyli brak praktycznego doświadczenia i portfolio.

Więcej informacji o Dare IT można uzyskać na stronie: www.dareit.io.