6 porad dla biznesu. Jak przygotować biuro na powrót pracowników? Biuro pełni trzy ważne role: integracyjną, kulturotwórczą i sprzyjającą budowaniu zespołu. Aby zachować efektywność i zabezpieczyć ciągłość biznesu, firmy muszą podjąć działania, dostosowujące biura do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Jak stworzyć bezpieczne miejsce pracy, które zachęci pracowników do regularnego przychodzenia do biur i pozwoli zachować kulturę organizacyjną firmy nawet w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego?

Trwająca już półtora roku pandemia wzbogaciła deweloperów, pracodawców oraz pracowników w wiedzę na temat wyzwań, jakie niesie ze sobą nowa rzeczywistość. Ogólnoświatowy test, jakim był home office, staje się teraz ćwiczeniem polegającym na poznawaniu nowej, łączonej formy pracy – zarówno w biurze, jak i w domu. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pracowników, klientów, partnerów i społeczności jest dla firm największym priorytetem, który idzie w parze z jedną z kluczowych wartości– Troską o Życie.

6 porad dla biznesu. Jak przygotować biuro na powrót pracowników? - na biurku stoi ekran komputera, kwiatek i laptop.
6 porad dla biznesu. Jak przygotować biuro na powrót pracowników?

Biura przyszłości to bezpieczna przestrzeń

Biuro przyszłości to miejsce, do którego pracownicy chcą, a nie muszą przychodzić. Jest to też przestrzeń sprzyjająca rozwojowi relacji międzyludzkich, wymianie doświadczeń, pomagająca utrzymać równowagę między życiem osobistym a zawodowym. Zapewnienie komfortowej przestrzeni do pracy wiąże się przede wszystkim z zadbaniem o zdrowie fizyczne i psychiczne samych pracowników. Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pracowników po powrocie do biur warto wiedzieć w jaki sposób urządzić biuro, w którym będzie można spokojnie pracować w dobie pandemii.

6 wskazówek jak zaaranżować bezpieczne biuro

1. Więcej pomieszczeń ułatwiających koncentrację

Istotnym motywatorem do pracy w biurze jest przestrzeń, która pomaga się skupić. Praca w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu zwiększa bowiem efektywność. Zamień otwartą przestrzeń na kilka salek do pracy indywidualnej. Pracownicy docenią również oddzielne pokoje, w których będą mogli odpocząć.

2. Udogodnienia ułatwiające współpracę

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Skanska, nadal preferujemy pracę w biurze. Jednak w dobie pandemii musi ono oferować więcej niż dotychczas – powinno być lepsze, wygodniejsze i atrakcyjniejsze niż to, co mamy w domu. Różne przestrzenie, takie jak m.in. salki do pracy kreatywnej, pozwolą nam wybrać najefektywniejszy i najbardziej pasujący nam styl działania, a także zwiększą bezpieczeństwo. Zapewnij miejsce do pracy zespołowej i dodatkowe usługi: kawiarnie, sale gier, pokoje z fotelami do masażu, pokoje do drzemek czy przestrzenie fitness.

3. Korzystanie z sal konferencyjnych w czasie pandemii

W dobie pandemii liczba osób w salach konferencyjnych powinna zostać ograniczona. Czujniki rejestrujące dane o obłożeniu umożliwią kontrolę liczby uczestników spotkań. Zapewnij większą elastyczność przestrzeni biurowej – w razie braku możliwości zorganizowania spotkania w salce, zaaranżuj w tym celu otwartą przestrzeń.

4. Optymalizacja dzięki rozwiązaniom PropTech

Symulacje komputerowe, korzystające z prawdopodobieństw statystycznych, coraz częściej skłaniają najemców do bardziej optymalnego wykorzystania przestrzeni. Czujniki, mapy ciepła i monitorowanie ruchu już teraz wspierają w podejmowaniu takich decyzji. Obserwuj, analizuj, wyciągaj wnioski i zarządzaj ruchem w twoim biurze.

5. Biurko szersze niż 1,6 metra

Dystans społeczny wpłynął również na umeblowanie biur – jest to tzw. „zasada sześciu stóp”. Polega ona na dostosowaniu przestrzeni biurowych tak, by umożliwić zachowanie odległości sześciu stóp (1,83 m). Korzystaj z biurek o szerokości co najmniej 1,6 metra – zapewni to komfort i ułatwi utrzymanie niezbędnego dystansu. Ustaw rzędy biurek w odstępie 2 metrów, by stworzyć bezpieczne przejścia.

6. Zakaz współdzielenia biurka

Współdzielenie biurka to powszechne rozwiązanie stosowane w elastycznych biurach. W trakcie pandemii zrezygnuj ze współdzielenia. W ciągu dnia stanowisko pracy powinno być przypisane tylko jednej osobie. Dokładna dezynfekcja miejsca pracy to również priorytet, o którym nie można zapomnieć.

Tworzenie miejsc pracy przyjaznych dla ich użytkowników to wyzwanie, przed którym stoi każda firma. Aby przestrzenie biurowe były bezpieczne i komfortowe oraz mogły zapewnić ciągłość biznesu, konieczne jest ustalenie nowych zasad pracy w biurach. Ponadto indywidualnie dostosować przestrzeń, by biura mogły nadal spełniać swoją funkcję, już w nowej rzeczywistości.

Źródło: Skanska