Home Finanse Siła nabywcza Polaka na 29. miejscu w europejskim rankingu

Siła nabywcza Polaka na 29. miejscu w europejskim rankingu

Jak informuje BusinessInsider.pl, tylko 7228 euro w 2018 roku wyniosła średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce. Według portalu to połowa średniej europejskiej – wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2018. GfK Polonia informuje, że Polska zajęła 29. lokatę w europejskim rankingu.

„Kontrast między biednymi a bogatymi jest w Polsce szczególnie duży w porównaniu z innymi krajami Europy. Dochód rozporządzalny mieszkańców najuboższego z 380 polskich powiatów wyniósł mniej niż wynosi jedna trzecia dochodu mieszkańców najzamożniejszego powiatu” – czytamy w komunikacie.

Badanie GfK Purchasing Power wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku, wyrażoną w euro. Opiera się ono na danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów, podatków i świadczeń społecznych oraz na prognozach instytucji finansowych.

Sama siła nabywcza rozumiana jest jako dochód rozporządzalny na mieszkańca po odjęciu podatków i darowizn na cele dobroczynne.

Zobacz też:

Finanse przedsiębiorstw: jak zwiększyć szanse na kredyt dla firmy w 2019 r.?

Siła nabywcza w Warszawie najwyższa

Jak przedstawia BusinessInsider, najwyższą pozycję wśród wszystkich powiatów w Polsce zajęła Warszawa, gdzie siła nabywcza była zdecydowanie najwyższa. Mieszkańcy stolicy dysponowali siłą nabywczą o 87 proc. wyższą od średniej krajowej, wynoszącą niemal 95 proc. średniej europejskiej.

– Dysproporcje w zamożności przełożyły się na zróżnicowanie w potencjale nabywczym w handlu detalicznym. Dużą rolę odegrały również koszty życia w poszczególnych klasach wielkości miejscowości oraz styl życia, który bezpośrednio przełożył się na wydatki mieszkańców na poszczególne kategorie zakupowe. Dane o sile nabywczej na kategorie zakupowe ujawniły znaczące różnice w regionalnej dystrybucji potencjału zakupowego – powiedziała client business partner w GfK Agnieszka Szlaska-Bąk.

Badanie GfK Purchasing Power Europe 2018 dostępne jest dla 42 krajów europejskich, ze szczegółowymi danymi na temat regionów, do poziomu gmin i kodów pocztowych, wraz z idealnie dopasowanymi danymi dotyczącymi mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapami cyfrowymi.

Źródło: BusinessInsider.pl