Home Biznes Rotunda wraca na mapę Warszawy. PKO pokazuje film z budowy.

Rotunda wraca na mapę Warszawy. PKO pokazuje film z budowy.

Z okazji 100 lat istnienia

3000 m kw. powierzchni na trzech kondygnacjach, konstrukcja stalowa o wadze ponad 500 ton, 1200 elementów tworzących dach, 17 tys. roślinW ramach obchodów stulecia swojego istnienia PKO Bank Polski otwiera zrewitalizowaną Rotundę, będącą jednym z architektonicznych symboli Warszawy i Polski PKO Rotunda przeszła spektakularną metamorfozę: łączy w sobie funkcje dotychczasowego budynku z oczekiwaniami mieszkańców oraz najnowszymi trendami zrównoważonego rozwoju miastaNowością jest otwarta dla wszystkich Strefa Spotkań na poziomie +1 z kawiarnią, miejscem do odpoczynku, pracy i ciekawymi wydarzeniami

Pół wieku historii

Zlokalizowana w sercu Warszawy PKO Rotunda już od pół wieku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy i popularnym miejscem spotkań. Po przeprowadzeniu kompleksowej rewitalizacji PKO Bank Polski otwiera nową, trzykondygnacyjną PKO Rotundę w ramach obchodów 100-lecia swojego istnienia. Klienci indywidualni i firmowi mogą korzystać z najnowocześniejszego oddziału PKO Banku Polskiego. Nowością jest otwarta dla wszystkich Strefa Spotkań na poziomie +1, gdzie można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć, popracować albo wziąć udział w ciekawym wydarzeniu.

PKO pokazuje film jak powstawała Rotunda

Jestem dumny, że ponownie oddajemy mieszkańcom stolicy Rotundę, która nie tylko odzyskała swoją świetność, ale także zyskała zupełnie nową jakość. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, co pokazały konsultacje społeczne, gdy przystępowaliśmy do rewitalizacji – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego

1500 pomysłów na Rotundę

Bank podjął decyzję o rewitalizacji ze względu na zły stan techniczny budynku. W efekcie projekt nowej PKO Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta. Prace nad projektem poprzedziły konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów na funkcje społeczne budynku. W efekcie powstała nowa Rotunda, która jest nie tylko nowoczesną siedzibą banku, ale także otwartą dla wszystkich i przyjazną przestrzenią. Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny wewnątrz budynku. Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Budynek zachował dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu.

500 ton stali w nowej Rotundzie

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2017 roku. Wtedy też generalnym Wykonawcą inwestycji została polska spółka NDI SA. We wrześniu 2017 roku wmurowano kamień węgielny, a w konsekwencji w styczniu 2018 roku zakończono stan „0”. Konstrukcja stalowa nowej Rotundy waży ponad 500 ton dlatego, że na jej szkielet złożyły się: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wynosi 11-13 m. Po zakończeniu tego etapu zrealizowano prace związane z powstaniem żelbetowego stropu ponadto w kolejnym kroku zamontowano elementy związane z konstrukcją fasady. Zastosowano tzw. „podwójną fasadę”, wykonaną ze szkła laminowanego, dzięki czemu uzyskano wyjątkowy efekt wizualny. Na uwagę zasługują same gabaryty szyb, które mają od około 5 do 9 metrów wysokości, co więcej średnia masa szkła fasadowego to prawie 100 kg/m2. W dalszej kolejności nastąpił montaż konstrukcji dachu, który składa się z ok 1200 elementów a także szklanej elewacji zewnętrznej.

Rotunda i teren na zewnątrz

Zrewitalizowany został również teren przed Rotundą. Co więcej dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin takich jak skrzyp zimowy, paprotka zwyczajna, turzyce, jałowce, trawy, trzmielina niska, sukulenty, które będą zielone przez cały rok. Fasady mają własny system nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. Dodatkowo w całej Rotundzie jest prawie 17 tysięcy roślin: 11,5 tysiąca posadzono na zewnątrz, a 5,5 tysiąca wewnątrz budynku. Tutaj także została przeniesiona tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy sprzed 40 lat. W lutym 1979 r. doszło do wybuchu, który spowodował zniszczenie budynku. Była to największa katastrofa powojennej Warszawy, w wyniku której zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych.

Do Rotundy na kawę

Na poziomie +1 w wyniku konsultacji społecznych powstała nowa przestrzeń. Ponadto w Strefie Spotkań, otwartej siedem dni w tygodniu, można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć albo też popracować. Bank udostępnia tę przestrzeń organizacjom wspierającym rozwój startupów w Polsce, a także zamierza promować ciekawe wydarzenia kulturalne i prezentować najnowsze rozwiązania technologiczne z różnych dziedzin życia. Dlatego informacje o planowanych eventach o tematyce związanej z dziedzinami wspieranymi przez PKO Bank Polski będą prezentowane na multimedialnych ekranach.