Odmrożenie gospodarki w maju? W maju, oprócz edukacji ma wznowić działanie wielu sektorów i usług – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Obecnie Rząd przygotowuje harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Zostanie on zaprezentowany najpóźniej w czwartek, 28 maja. Czego możemy się spodziewać?

Program szczepień przyśpiesza. W Polsce łącznie wykonano dotąd ponad 10,3 miliona szczepień. Tylko w poprzednim tygodniu wykonano 1 milion 400 tysięcy szczepień. Innymi słowy, oznacza to, że w tej chwili średnie tempo szczepienia dzienne jest na poziomie 200 tysięcy wykonywanych iniekcji. W tym tygodniu planowane są kolejne. Zostanie zaszczepionych 1,6 miliona obywateli. Ponadto minister przekazał, że zgłoszenia do szczepień w zakładach pracy ruszą 4 maja.

Odmrożenie gospodarki w maju? - szczepionka na covid-19
Odmrożenie gospodarki w maju?

Do tej pory istniało 6,5 tys. punktów szczepień rozsianych po całej Polsce. Teraz powstaje sieć blisko 500 punktów szczepień powszechnych, a także punkty drive-thru. Prognozy wskazują, że do końca czerwca będzie wykonanych minimum 20 milionów szczepień.

Odmrożenie gospodarki: Rząd zapowiada otwarcie kolejnych branż

Od 26 kwietnia nastąpiło luzowanie części obostrzeń w 11 województwach. Należą do nich: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, małopolskie.  Są to regiony o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Ponownie działają tam salony fryzjerskie i kosmetyczne. Oprócz tego dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Pozostałe ograniczenia przedłużone. W pozostałych 5 województwach wszystkie dotychczasowe ograniczenia pozostają bez zmian, czyli w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.

W związku ze spadkiem liczby zachorowań na koronawirusa Rząd planuje w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Możemy się spodziewać, że w ciągu miesiąca maja wróci oprócz edukacji, bardzo wiele usług i zostaną przywrócone do funkcjonowania kolejne sektory gospodarki. W środę o godzinie 10 odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tam zapadną ostateczne decyzje.

Pozostańmy bezpiecznie

Przede wszystkim luzowanie obostrzeń nie oznacza wygranej wali z koronawirusem. Warto pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach użyteczności publicznej. Ponadto zachowaniu odległości od innych osób min. 1,5 m oraz prawidłowej higienie rąk. Statystyki covidowe są zastraszające. Od początku epidemii w Polsce wirusa COVID-19 potwierdzono już u 2 762 323 osób, z których 65 437 zmarło.