Home Energetyka Wicepremier Piechociński o utworzeniu europejskiej unii energetycznej

Wicepremier Piechociński o utworzeniu europejskiej unii energetycznej

 Kluczowymi elementami unii energetycznej powinny być działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa oraz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej. Rozmowa odbyła się 2 lutego 2015 r. w MG.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że polityka energetyczna UE musi wspierać rozwój gospodarczy, konkurencyjność przemysłu i unijnych rynków. – Budowa infrastruktury energetycznej, mechanizmy solidarnościowe na wypadek kryzysu dostaw oraz wykorzystanie siły przetargowej UE w negocjacjach z dostawcami to główne działania, które pozwolą na lepsze zabezpieczenie przed kryzysami dostaw surowców – powiedział.

Minister gospodarki podkreślił również, że Polska za kluczową uznaje rolę zasobów własnych UE w zmniejszaniu uzależnienia państw członkowskich od importu surowców. –Umożliwienie rozwoju źródeł własnych energii i surowców zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, pozwoli na właściwą dywersyfikację miksu energetycznego – zaznaczył.

Wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič poinformował, że 25 lutego br. Komisja Europejska zaplanowała publikację komunikatu na temat unii energetycznej oraz planu działań. –Koncepcja będzie opierać się na pięciu filarach:  bezpieczeństwo energetyczne, integracja narodowych rynków energetycznych, zmniejszenie zapotrzebowania na energię, dekarbonizacja oraz badania i rozwój – powiedział.

źródło: Ministerstwo Gospodarki