Home Biznes PAWEŁ TAMBORSKI – OTO NOWY PREZES GPW

PAWEŁ TAMBORSKI – OTO NOWY PREZES GPW

(na zdjęciu od lewej: Adam Maciejewski, były prezes GPW, Paweł Tamborski – nowy prezes GPW, Piotr Szeliga, były wiceprezes GPW. Zdjęcie pochodzi z zasobów Fundacji im. Lesława Pagi, zostało wykonane na Gali z okazji inauguracji SIGG)

 

Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych powołało Pawła Tamborskiego, byłego wiceministra skarbu, na nowego prezesa GPW. Tamborski zastąpi na stanowisku prezesa Adama Maciejewskiego, który pełnił funkcję od początku 2013 roku. Stanie się to jednak dopiero w połowie lipca. Paweł Tamborski był wiceministrem skarbu od stycznia 2012 r. Na początku czerwca MSP poinformowało, że premier przyjął dymisję Tamborskiego. To ze względu na planowane zgłoszenie go właśnie na stanowisko prezesa GPW. Tamborskiego zastąpił dotychczasowy wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Dotychczasowy prezes GPW Adam Maciejewski wcześniej deklarował chęć dalszego sprawowania swojej funkcji. Z giełdą związany jest od 20 lat. Od czerwca 2006 r. był członkiem zarządu giełdy, prezesem został w styczniu 2013 roku, kiedy NWZ akcjonariuszy GPW odwołało Ludwika Sobolewskiego z tej funkcji.

Walne Zgromadzenie GPW, po wyborze Tamborskiego, na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa, zostało przerwane do 15 lipca. Przedstawicielka MSP tłumaczyła, że powodem przerwania walnego jest oczekiwanie na zgodę KNF na powołanie Tamborskiego na szefa GPW.