KGHM buduje pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0. KGHM ZANAM rozpoczął już w Legnicy budowę jedynej takiej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna minielektrownia. Przede wszystkim złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych instalacja już teraz stanowi punkt ładowania ZANPERa, wozu transportowego z napędem elektrycznym.

ELEKTROWNIA 4.0

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM ZANAM będzie funkcjonować w oparciu o technologię 4.0. Innymi słowy oznacza to obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany. Ponadto wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room). Wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej.

KGHM buduje pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0 - auto i płyty fotowoltaiczne na placu budowy.
KGHM buduje pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0

System monitorowania wysokiej rozdzielczości umożliwia diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Ponadto przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych. Ponadto uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To także istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności – powiedział Bernard Cichocki, Prezes KGHM ZANAM.

Budowa elektrowni zakończy się jeszcze w 2020 roku, a roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.

STRATEGIA 4E

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, aż połowę zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Oprócz inwestycji KGHM ZANAM, KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

DANE Z BUDOWY

  • Obszar zabudowy elektrowni – 39535,00 mkw.
  • Elektrownia będzie wyposażona w 9534 sztuki paneli fotowoltaicznych. Powierzchnia paneli to 2,2 krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km
  • Łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów – to 142 km, a waga miedzi w przewodach – 4,3 tony
  • Docelowa moc elektrowni – 3,146 MWp.
  • Roczny poziom produkcji energii – około 3 GWh.

Źródło: KGHM