Ile wie o nas Internet? W Polsce z internetu korzysta 31,97 mln ludzi, a portali społecznościowych używa aż 25,9 mln osób. Takie wnioski płynął z raportu „Digital 2021” firm We Are Social i Hootsuite. I choć liczby robią wrażenie, to także zmuszają do zastanowienia. Korzystając z Internetu zawsze pozostawiamy po sobie ślad, poprzez udostępnienie naszych danych. Przy odpowiedniej wiedzy można powiązać pozostawioną w Internecie treść z wybraną osobą. Zazwyczaj, to my sami decydujemy o upublicznieniu prywatnych danych w sieci, ale informacje nas dotyczące mogą być też łatwo dostępne niezależnie od naszej woli. Czy można je odnaleźć i wykorzystać w niekorzystny dla nas sposób? Ile wie o nas Internet?

Internet i (nie)publicznie informacje

Obecnie aż 84,5% mieszkańców Polski korzysta z internetu. I chociaż posiadamy coraz większą świadomość, że każdy nasz ruch w sieci pozostawia po sobie ślad, to nie każdy wie, jak wiele informacji jest zbieranych na nasz temat. Co więcej, przy odpowiednim wysiłku prawie każdy może wejść w ich posiadanie. Niektóre informacje, które nas dotyczą, można pozyskać przez ogólnie dostępne źródła, np. Rejestru Przedsiębiorców KRS. Przestępcy mogą wykorzystać te informacje w celu podejmowania prób złamania prawa np. uzyskania pożyczki od nierzetelnego pożyczkodawcy.

Ile wie o nas Internet? - mężczyzna ogląda strony internetowe na tablecie
Ile wie o nas Internet?

Po nitce do kłębka, czyli biały wywiad

Jeżeli chcemy zdobyć bardziej szczegółowe informacje personalne, które są dostępne w sieci, potrzebujemy skorzystać z wyspecjalizowanej usługi. OSINT (ang. Open-Source Intelligence), inaczej biały wywiad, wymaga zaangażowania analityków do przeszukiwania Internetu pod kątem fragmentów informacji o danej osobie. Znalezione szczegóły są kojarzone i łączone w całość w celu pozyskania dalszych informacji.

Korzystając z tzw. białego wywiadu możemy dojść „po nitce do kłębka”. Posługując się przykładem: na stronie internetowej firmy znajduje się adres służbowy wybranej osoby. Pozyskane imię, nazwisko i adres e-mail mogą być przedmiotem dalszych poszukiwań w celu odnalezienia kont internetowych danej osoby na portalach społecznościowych. Kolejne uzyskane informacje, np. zdjęcia, są przedmiotem dalszej analizy. Wszystko po to, by wyodrębnić cechy identyfikujące osobę.

Analitycy OSINT korzystają z wielu dostępnych w sieci narzędzi, aby ułatwić swoją pracę. Jedna z aplikacji umożliwia m.in. błyskawiczne przeszukiwanie wskazanych domen internetowych w celu pozyskania wszystkich upublicznionych w domenie adresów e-mail. Wyspecjalizowane narzędzia dostępne poprzez przeglądarkę ułatwiają szybkie sprawdzenie, na jakich mediach społecznościowych zarejestrowane jest konto o konkretnej nazwie użytkownika (np. Jan.Kowalski lub J.Kowalski). Zaawansowane narzędzia wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji (AI) analizują przesłane zdjęcie w celu rozpoznania cech charakterystycznych dla wizerunku danej osoby i wyszukania w Internecie jej innych fotografii.

Źródło: odo24