Podpis elektroniczny to narzędzie, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu, a do tego wyeliminujesz problemy związane z obiegiem dokumentów – zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią. Znacznie szybciej zawrzesz umowy na odległość i sprawniej będziesz w stanie zarządzać firmową dokumentacją. Sprawdź, do czego jeszcze możesz wykorzystać e-podpis, i poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.

Podpis elektroniczny – na czym polega i jak działa?

E-podpis jest cyfrowym odpowiednikiem podpisu odręcznego. Jest to sposób potwierdzania tożsamości i autentyczności dokumentów, transakcji lub wiadomości przez osobę fizyczną. Można składać go za pośrednictwem przeznaczonej do tego platformy online oraz tabletu z warstwą biometryczną. Warto wiedzieć, że sygnowane podpisem elektronicznym e-dokumenty mają identyczną moc prawną, co tradycyjne dokumenty papierowe.

E-podpis a podpis zaufany

Podpis elektroniczny nie jest natomiast tym samym co podpis zaufany. Ma bowiem o wiele szersze zastosowanie. Z podpisu zaufanego możemy korzystać jedynie w kontaktach z administracją publiczną. Z kolei e-podpis posłuży nam również w kontaktach biznesowych. Z jego pomocą podpiszemy m.in. umowy, faktury, zamówienia, rozliczenia, raporty i szereg innych dokumentów firmowych oraz prawnych.

Jak wyrobić podpis elektroniczny?

Uzyskanie e-podpisu jest równie szybkie i proste, co jego użytkowanie. Wymaga jedynie skorzystania z oferty działających na polskim rynku dostawców e-podpisów. Jednym z nich jest marka Paperless Lite, która swoim klientom ma do zaproponowania system eSign Lite.

Korzyści z posiadania podpisu eSign Lite

Zalet płynących z e-podpisywania jest naprawdę sporo. Oto najważniejsze z nich.

Błyskawiczne zawieranie umów i oszczędność czasu

Z e-podpisem eSign Lite zawieranie umów na odległość staje się niezwykle proste i może trwać zaledwie kilka chwil. Niezależnie od tego, w którym zakątku świata znajduje się nasz kontrahent, możemy błyskawicznie wymieniać się podpisanymi dokumentami i to bez żadnych pośredników. Oznacza to, że w całym procesie nie muszą brać udziału nasi pracownicy, ale eliminujemy też konieczność korzystania z usług kuriera czy poczty. Wystarczy, że na umowie złożymy podpis elektroniczny, a następnie prześlemy ją pozostałym sygnatariuszom mailem.

Jedna platforma do obsługi całej dokumentacji

Dostępne na rynku narzędzia związane z podpisem cyfrowym dają nam możliwość gromadzenia całej dokumentacji elektronicznej w jednym miejscu. Nie ma potrzeby jej drukowania, a jej przeglądanie, generowanie i archiwizowanie staje się bezproblemowe. Co najlepsze, do platformy eSign Lite możemy zalogować się z dowolnego miejsca. Jeżeli zatem będziemy potrzebować jakiegokolwiek dokumentu firmowego, będąc poza biurem, w każdej chwili będziemy mieć do niego łatwy dostęp. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeżeli często wyjeżdżamy w delegację lub załatwiamy sprawy poza siedzibą firmy.

Pełne bezpieczeństwo

Nie bez powodu podpis elektroniczny uważany jest za najbezpieczniejszą metodę sygnowania dokumentów. Wynika to z tego, że opatrzone nim e-dokumenty są szyfrowane i zabezpieczane certyfikatem cyfrowym.