To my, obywatele, mamy wpływ na kształtowanie polityki Polski, ale aby to zrobić, musimy wziąć udział w wyborach. Głos oddany przy urnie wyborczej decyduje o losach naszego państwa i przekłada się na nasz własny. Głosować może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat.

Wyborcy muszą być zarejestrowani na liście wyborców w swoim okręgu wyborczym. Lista ta jest przygotowywana przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych z rejestru PESEL. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie znajduje się Twój okręg wyborczy, sprawdź go online przez aplikację mObywatel lub stronę obywatel.gov.pl.

Wybory odbywają się w niedzielę, 15 października 2023 między godziną 7:00 a 21:00. Wyborcy muszą posiadać ważny dokument tożsamości, takie jak dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Przy głosowaniu wyborcy będą musieli okazać ten dokument w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

Oprócz wyborów parlemantarnych – referendum

Obecny Sejm jeszcze w lipcu przyjął nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym, która miała umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory parlamentarne, prezydenckie lub do Parlamentu Europejskiego. Z tego powodu 15 października możemy pobrać aż 3 karty do głosowania. Warto wcześniej zapoznać się z pytaniami referendum, na przykład na tej stronie: https://mamprawowiedziec.pl/czytelnia/artykul/referendum-2023-pytania-i-odpowiedzi

Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone. Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza. – czytamy w oficjalnym komunikacie PKW.

Mały, ważny krzyżyk

Ten materiał PKW ilustruje, jak bez obaw złożyć poprawny głos. Pamiętaj, że na liście kandydatów „X” może być tylko jeden:

Głosy oddane przez wyborców są liczone po zamknięciu lokali wyborczych, zazwyczaj jeszcze wieczorem w dniu wyborów.

W lokalach wyborczych mogą przebywać członkowie komisji wyborczej, którzy służą pomocą wyborcom w przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących procedury głosowania.

Wstępne wyniki wyborów będziemy można śledzić w mediach.