27 czerwca w Warszawie, Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP i Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy podpisały umowę o współpracy. PARP będzie uczestniczyć w działaniach związanych z funkcjonowaniem Centrum Przedsiębiorczości przy Smolnej w zakresie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw.
– Centrum Przedsiębiorczości Smolna to unikalne miejsce. Dlatego dziękujemy pani prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz za zaproszenie Agencji do współpracy. To pierwsze takie porozumienie jakie PARP podpisuje z samorządem. Wspieramy chętnie każdą inicjatywę rozwijającą start-upy. Właśnie uruchomiliśmy aplikację „Warszawa dla Biznesu”, która ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom dostęp do informacji o aktualnych usługach wsparcia oferowanych przez instytucje otoczenia biznesu działające na terenie miasta – powiedziała Bożena Lublińska- Kasprzak.
Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że Centrum Przedsiębiorczości Smolna to ośrodek biznesowych spotkań i wydarzeń, dobre miejsce do pracy, a jednocześnie przestrzeń wymiany idei i konkretnych rozwiązań.
– Rok temu otworzyliśmy Centrum jako miejsce dla start-upow. Centrum to sukces: sale konferencyjne obłożone są na poziomie 200 godzin miesięcznie, Centrum odwiedza tysiące osób. To pierwsza tego typu inicjatywa stworzona w stolicy przez instytucję publiczną. Dzięki powstaniu Centrum w jednym miejscu można załatwić niemal wszystkie sprawy najważniejsze dla rozwoju własnej firmy – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Po podpisaniu porozumienia odbyła się debata pt. jak stworzyć ekosystem przyjazny młodym przedsiębiorcom. Wzięli w niej udział: Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP, Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Przemysław Gacka, Prezes Zarządu Pracuj.pl, Artur Kurasiński, organizator inicjatywy Aula Polska orazPiotr Matwieja, doradca Zarządu Związku Banków Polskich.
– Start-upowcy dla rozwoju potrzebują tak zwanego networkingu. Młodzi przedsiębiorcy potrzebują poznawać nowych ludzi, inwestorów, klientów, potencjalnych partnerów. Start-up to najczęściej firma oparta na jednym produkcie, więc powodzenie całego przedsięwzięcia zależy od możliwości akwizycji tego produktu jak najszerszej liczbie osób. I tu jest ogromna rola dla miasta. Takie miejsce jak Centrum udostępniane na szkolenia i inicjatywy networkingowe jest właśnie idealną inicjatywą – powiedziała w debacie Bożena Lublińska-Kasprzak.
Prezes PARP podkreślała, że młodzi przedsiębiorcy potrzebują jasnego, prostego, stabilnego i jednolitego otoczenia prawnego prowadzenia działalności gospodarczej, potrzebują wsparcia w założeniu działalności gospodarczej, w wypełnieniu formalności z tym związanych, w nabyciu wiedzy niezbędnej do tego, by swoją działalność móc skupić na kwestiach biznesowych.