Kto da kredyt Babci i Dziadkowi. Coraz więcej Polaków nie wyobraża sobie funkcjonowania bez kredytów, pożyczek czy zakupów ratalnych. Nie inaczej jest wśród seniorów. Na koniec 2021 r. w bazie Biura Informacji Gospodarczej ERIF znajdowały się dane o prawie 600 tys. konsumentach w wieku 65 +, co stanowiło 12,2 proc. wszystkich uwzględnionych w bazie osób.

W Polsce jest ponad 7 mln seniorów, którzy pobierają emerytury – średnio 2474,54 zł brutto (dane na koniec 2020 r.). Mimo, że nie jest to zamożna grupa społeczna, dla części z nich – która osiąga wyższe świadczenia emerytalne i stać ich np. na większą aktywność zakupową, dodatkowym wsparciem mogą być informacje pozytywne na ich temat z BIG.  

Kto da kredyt Babci i Dziadkowi - dziadek i babcia siedzą przy stole i czytają dokument.
Kto da kredyt Babci i Dziadkowi

Polacy w wieku 65+ żyją na kredyt

Średnia wartość zobowiązania jednego seniora to aż 12,7 tys. zł – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Rekordzistą jest 65-latek, którego zadłużenie wynosi aż 23,2 mln zł. Seniorki są bardziej sumienne w spłacaniu swoich zobowiązań. Wśród konsumentów 65+ opłacających należności w terminie 56 proc. to właśnie kobiety. Zadłużenie osób starszych najczęściej wynika z umów podpisanych z firmami pożyczkowymi (43 proc.). Seniorzy wciąż należą do aktywnych kredyto- i pożyczkobiorców. Banki i firmy pożyczkowe od lat stanowią ok. 90 proc. wszystkich instytucji pytających o standing finansowy tej grupy.

Jakie długi mają seniorzy?

Wśród seniorów są także osoby, które nie radzą sobie z terminową spłatą zobowiązań. Na koniec 2021 r. wartość nieopłaconych na czas bieżących płatności wyniosła blisko 2 mld zł. Zadłużenie osób starszych najczęściej wynika z umów podpisanych z firmami pożyczkowymi (43 proc.), bankami (19,4 proc.) oraz firmami oferującymi usługi multimedialne (19,2 proc.). Średnia wartość zobowiązań jednego konsumenta 65+ wynosi 12,7 tys. zł, przy czym średnia dla kobiet to 13,2 tys. zł, a dla mężczyzn 12,2 tys. zł. Wśród niechlubnych rekordzistów znajdują się 67-letni mężczyzna z województwa pomorskiego, który posiada aż 107 zobowiązań negatywnych oraz 65-latek, którego zadłużenie wynosi aż 23,2 mln zł.

O tym, że część seniorów wciąż pozostaje atrakcyjną grupą klientów dla sektora usług, w tym finansowych, świadczy liczba zapytań na ich temat kierowanych do bazy ERIF BIG. W ubiegłym roku zanotowano blisko 1 mln zapytań o tę grupę. Aż 64 proc. pytań o seniorów pochodzi od banków, 21 proc. stanowią pytania od firm pożyczkowych, a 14 proc. z multimediów.

Źródło: ERIF