Cyfrowa edukacja w krakowskich szkołach. Rozwój umiejętności cyfrowych nauczycieli, wdrożenie narzędzi pozwalających na szybką i skuteczną komunikację, jednolite środowisko pracy w szkole oparte o usługi chmurowe wspierające również nauczanie zdalne lub hybrydowe. To wszystko planuje zrealizować Microsoft we współpracy z Miastem Kraków. Na mocy podpisanego porozumienia z Jackiem Machrowskim – Prezydentem Miasta Krakowa.

Proces szkoleń i przygotowywania nauczycieli i dyrektorów szkół do roku szkolnego rozpoczął się na dobre. W cyklu kursów z zakresu budowania cyfrowych umiejętności organizowanych przy współpracy z Microsoft, każdego dnia brało udział 1 200 pedagogów z Krakowa. Porozumienie na rzecz wsparcia edukacji jest kolejnym etapem, który ma na celu jeszcze większe zaangażowanie się we wspólne budowanie szkoły przygotowanej na wyzwania codzienności.

Cyfrowa edukacja Polska Dolina Cyfrowa

Współpraca z samorządami w kwestii transformacji cyfrowej szkół jest kluczowa. Jak w każdym projekcie, krytycznym elementem jest budowanie umiejętności cyfrowych nauczycieli i uczniów. Ważna jest perspektywa aktualna oraz kompetencje potrzebne w odnalezieniu się na rynku pracy za kilka lat. W maju tego roku, Microsoft w ramach zobowiązania do stworzenia Polskiej Doliny Cyfrowej, zobowiązał się także do przeszkolenia 150 tysięcy Polaków w zakresie nowych technologii. Nie od dzisiaj firma stawia przede wszystkim na nauczycieli i ambitnych edukatorów. Tych, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje i przekazywać wiedzę koleżankom i kolegom.

Cyfrowa edukacja w krakowskich szkołach- właczony komputer stoi na biurku, nauka online
Cyfrowa edukacja w krakowskich szkołach

Przede wszystkim to co jest w szkole najważniejsze, to komunikacja między uczniem i nauczycielem. Czerpanie od siebie doświadczeń i wzajemne uczenie się. Dlatego Microsoft udostępni platformę, bezpieczną dla danych, która pozwoli swobodnie się komunikować. Jednocześnie też współpracować w ramach tych samych dokumentów czy przygotowywać sprawdziany. Ponadto także wirtualnie podróżować do innych zakątków świata, ucząc się języków i poznając jak kształcą się inni.

Porozumienie na rzecz wsparcia edukacji w Krakowie zakłada udostępnienie szkołom aplikacji Microsoft Teams do nauki. Pomoc techniczną w jej wdrożeniu oraz konsultacje z zakresu budowania jednolitego środowiska komunikacyjnego dla wszystkich krakowskich szkół.

Microsoft edukuje nauczyciel

Dyrektorzy i nauczyciele krakowskich szkół w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 starali się jak najlepiej sprostać wyzwaniu nauczania zdalnego. Natomiast Miasto Kraków starało się im w tym pomóc. Dzięki akcji #DajżeKompa realizowanej przy współpracy z przedstawicieli krakowskich firm, potrzebny do nauki sprzęt ciągle trafia do uczniów. Za sprawą współpracy nawiązanej z firmą Microsoft idą o krok dalej. Wspierają szkoły w sposób systemowy w prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także podnosząc kompetencje nauczycieli w tym zakresie.

Microsoft chce poszerzać wiedzę edukatorów i pracowników administracyjnych szkół w zakresie wykorzystywanych technologii.

„Tu w Krakowie chcielibyśmy także pomóc w stworzeniu „Szkół w Chmurze Microsoft”. Zależy nam na tym, aby powstawało coraz więcej szkół, w których pedagodzy mają kompetencje cyfrowe. I szkolą innych nauczycieli z wykorzystania rozwiązań technologicznych z zakresu zarządzania, nauczania oraz uczenia się” – powiedziała Cecylia Szymańska, Dyrektor ds. Edukacji w Microsoft.

Źródło: Micfosoft