Wiadomość do niezaszczepionych. Czwarta fala epidemii jest falą niezaszczepionych, dlatego Ministerstwo Zdrowia podejmujemy kolejne działania, by dotrzeć z informacją o szczepieniach do jak najszerszej grupy osób. Wszyscy niezaszczepieni, którzy mają aktywowane Internetowe Konto Pacjenta otrzymają z Ministerstwa Zdrowia SMS-a zachęcającego do zaszczepienia.

UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna.

Taką wiadomość tekstową na swoje telefony komórkowe otrzyma 900 tys. właścicieli Internetowego Konta Pacjenta. Wspólną cechą wszystkich tych osób jest niezaszczepienie przeciw COVID-19. Wysyłka SMS-ów rozpoczyna się dziś (poniedziałek 29.11) o godzinie 10.00. Wszystkie wiadomości zostaną rozesłane w ciągu kilku godzin.

Wiadomość do niezaszczepionych - kobieta siedzi na fotelu lekarskich z maseczką na twarzy i gestem wskazuje znak nie.
Wiadomość do niezaszczepionych

Ministerstwo Zdrowia chce wykorzystać wszystkie możliwości, stąd akcja sms-owa nie będzie ostatnią. Przymierza się również do wysyłki wiadomości tekstowych zachęcających do szczepień do osób kończących kwarantannę.

Dzisiejsza wysyłka to kolejna akcja sms-owa Ministerstwa Zdrowia. Dotychczas MZ wysłało 15,5 mln smsów z informacją o szczepieniach dawką przypominającą po 6 miesiącach od pełnego wyszczepienia. Ponadto 5 mln wiadomości do osób 50plus, które mogą zaszczepić się po 5 miesiącach.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Apteki na froncie walki z covidem i grypą

Apteki na froncie walki z covidem i grypą. Każdego dnia progi niemal 12 tysięcy aptek w Polsce przekracza około 2 mln osób. Nic zatem dziwnego, że w ramach walki z pandemią rząd zdecydował się włączyć je do Narodowego Programu Szczepień. Wkrótce będą mogły szczepić także na grypę.

Na razie o sukcesie aptecznych punktów szczepień trudno jeszcze mówić, bowiem przeciwko koronawirusowi szczepi obecnie mniej niż 1/10 aptek. W tym gronie przodują apteki sieciowe. Wzorem są tu kraje zachodnie, bo w szczepienia przeciwko covid-19 zaangażowani są z powodzeniem farmaceuci m.in. we Francji, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.

Aptekarz to nie tylko sprzedawca

Apteka to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której uprawnione osoby wydają leki i wyroby medyczne, sporządzają i wydają leki recepturowe i apteczne, a także udzielają informacji o lekach i wyrobach medycznych.