Home Bezpieczeństwo Bezpieczna majówka

Bezpieczna majówka

Przed nami długi, majowy weekend. Jeśli w tym czasie planujemy krótki urlop, warto się do niego przygotować. Wcześniejsze zadbanie o rezerwację noclegu czy sporządzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać, wybawi nas od niepotrzebnego stresu. W tym może pomóc także zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Awaria samochodu, zniszczony sprzęt sportowy czy uraz w trakcie górskiej wycieczki to tylko kilka przykładów wydarzeń, które mogą zepsuć najlepszy odpoczynek. Aviva radzi, jak zaplanować bezpieczną majówkę, by zapewnić sobie i najbliższym spokój, nawet w razie niemiłych niespodzianek.

Podobnie jak w ubiegłych latach, biura podróży przygotowały specjalną ofertę dla osób chcących spędzić pierwsze dni maja czy to w polskim krajobrazie, czy też za granicą. Do każdej podróży, niezależnie od tego ile trwa i jak daleka czeka nas droga, warto się jednak odpowiednio przygotować. O ile pamiętamy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i jesteśmy przekonani o tym, jak ważne jest właściwe spakowanie bagażu, by żaden zapomniany drobiazg nie zepsuł nam urlopu, o tyle nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że kluczową kwestią jest także posiadanie ubezpieczenia, przygotowanego specjalnie z myślą o podróżnych.

Awaria samochodu i co dalej?

Jednym z problemów, które możemy napotkać już w drodze do celu, jest usterka auta, która może się przytrafić nawet wtedy, gdy nasz samochód jest nowy i sprawny. Jeżeli poważna awaria uniemożliwi dalszą jazdę, trzeba wzywać pomoc drogową i liczyć się z dodatkowymi kosztami. Na taką ewentualność można się jednak wcześniej przygotować, wybierając odpowiedni pakiet assistance. – Warto zwrócić uwagę, czy w cenie wybranego przez nas ubezpieczenia jest wliczony pakiet usług assistance. Gdy posiadamy taką polisę, w razie awarii wystarczy powiadomić ubezpieczyciela, a auto zostanie odholowane do warsztatu. Dalszą podróż można wtedy kontynuować samochodem zastępczym, bez ponoszenia dodatków kosztów. Jeżeli zdecydujemy się na wariant rozszerzony, mamy także zapewniony nocleg w przypadku, gdyby naprawa naszego samochodu potrwała dłużej – mówi Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie.

Aktywny wypoczynek i sporty ekstremalne

Spędzając urlop w kraju mamy zapewniony dostęp do opieki medycznej oraz pewność, że w razie wypadku w górach odpowiednie służby przeprowadzą akcję ratowniczą. Nie oznacza to jednak, że posiadanie dodatkowego ubezpieczenia w trakcie wyjazdu nie jest nam potrzebne. Wykupienie polisy NNW powinno się rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy planujemy aktywny wypoczynek. Spływ kajakowy czy jazda rowerem po górskich szlakach to doskonałe sposoby na spędzanie czasu z rodziną, mogą się jednak wiązać z ryzykiem powstania urazów. – Zdarza się, że zakres ubezpieczenia NNW nie obejmuje urazów powstałych na skutek amatorskiego i wyczynowego uprawiania sportów. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, co wchodzi w zakres ubezpieczenia, które posiadamy i czy nie powinniśmy rozszerzyć go o inne elementy, dostosowane do naszego wyjazdu. Odpowiednio dobrana polisa pozwoli nam bowiem sfinansować niezbędną rehabilitację umożliwiającą szybki powrót do zdrowia – tłumaczy Małgorzata Skibińska z Avivy.

Wizyta lekarska za granicą – ile to kosztuje?

Podróżując po krajach należących do UE, a także Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinie, jesteśmy chronieni kartą Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętajmy jednak o tym, że EKUZ przyznaje nam prawo do korzystania tylko z usług publicznej służby zdrowia za granicą, ale już nie obejmuje kosztów związanych z wizytą u specjalisty czy transportu medycznego poza terenem Polski. Taką ochronę zapewnia za to polisa podróżna, której koszt jest stosunkowo niewielki, szczególnie, gdy porównamy go z opłatami, jakie trzeba byłoby ponieść za opiekę i transport medyczny za granicą. Przykładowo, wezwanie karetki w Hiszpanii to ok. 2 tys. zł, jedna doba w szpitalu w Austrii to prawie 2,7 tys. zł a transport samolotem sanitarnym, w zależności od regionu świata, wiążę się z opłatą w wysokości od 10 do nawet 100 tys. zł.

W zależności od wybranej przez nas oferty, zakres ubezpieczenia turystycznego może obejmować nie tylko pokrycie kosztów związanych z opieką lekarską za granicą, ale także ochronę bagażu czy sprzętu turystycznego, który może zostać skradziony lub ulec zniszczeniu. – Zakres ochrony polisy można także rozszerzyć o ubezpieczenie OC. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, które jest przydatne szczególnie wtedy, jeśli wyjeżdżamy z dziećmi. Maluchy mogą bowiem uszkodzić np. wypożyczony sprzęt sportowy. Posiadając OC, nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą czy odkupieniem cudzego mienia – mówi Małgorzata Skibińska z Avivy.

O co jeszcze warto zadbać przed wyjazdem?

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które stanowi kompleksową ochronę na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji, nie zwalania nas jednak z zachowania szczególnej ostrożności w podróży. Powiadommy rodzinę i znajomych o naszych planach wyjazdowych. Najlepiej udostępnijmy im plan podróży oraz kontakt do hotelu, w którym chcemy się zatrzymać. Jeżeli planujemy spędzić majówkę za granicą, przed wylotem upewnijmy się także, że znamy numer telefonu alarmowego do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy polisę oraz numer do lokalnych służb bezpieczeństwa, np. posterunku policji. W razie wypadku pozwoli to na zaoszczędzenie cennego czasu i szybką reakcję odpowiednich jednostek.

 

Źródło: Lightscape