Kanapka w pracy już nie wystarcza – nawyki żywieniowe pracowników. Nawyki żywieniowe mają znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia, a zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej i psychicznej. Szczególnie ważne jest to w miejscu pracy, gdzie pracownik przez wiele godzin musi być efektywny i skoncentrowany. Dlatego coraz więcej osób chce mieć dostęp do zdrowego jedzenia dostarczanego wprost z restauracji. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SmartLunch, polskiego lidera rynku Food B2B Delivery, aż 35 proc. ankietowanych uważa takie rozwiązanie za gwarancję regularności spożywania posiłków, a 27 proc. chwali ich jakość.
Posiłki regeneracyjne to za mało
Bezbarwne stołówki pracownicze z monotonną ofertą dań przechodzą do lamusa i ustępują miejsca innym rozwiązaniom zapewniającym urozmaicone menu. Wynika to z rosnącej świadomości pracodawców o istocie jakości żywienia. Jak i samych pracowników, którzy oczekują czegoś znacznie lepszego, niż tzw. „zupka regeneracyjna”. Jak pokazują badania CBOS przeprowadzone w październiku 2021 roku, pomimo trwającej pandemii, aż 70 proc. Polaków pracuje stacjonarnie i w znacznej mierze dotyczy to sektora produkcyjnego. To w takich miejscach pracy, liczących kilkuset, a nawet kilka tysięcy pracowników, kompleksowa organizacja procesu zbiorowego żywienia może być wyzwaniem. Rozwiązaniem stale zyskującym na popularności jest dostawa jedzenia bezpośrednio do miejsca pracy nawet 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Planowanie posiłków
Samodzielne przygotowywanie posiłków do pracy jest czasochłonne i wymaga umiejętności kulinarnych, aby jedzenie faktycznie było wartościowe. Badanie SmartLunch pokazało, że 50 proc. ankietowanych docenia dostarczanie obiadów prosto do miejsca pracy. Przede wszystkim ze względu na odciążenie w codziennych czynnościach związanych z ich przygotowaniem. Komfort związany z łatwą dostępnością do zbilansowanego, różnorodnego i smacznego jedzenia jest ważnym elementem w kształtowaniu kultury jedzenia. Wyraźnie widać to w danych zebranych wśród pracowników. 19 proc. z nich decyduje się na zamówienie posiłków na cały tydzień już w niedzielę.
Zapotrzebowanie pracowników na wysokiej jakości posiłki ściśle dopasowane do ich preferencji stale rośnie. Nie ma się czemu dziwić szczególnie wówczas, gdy są one dostarczane z wybranego lokalu i dodatkowo dofinansowane przez pracodawcę. Dla przykładu, w 2020 roku firma SmartLunch dostarczyła 285 tysięcy posiłków a w minionym, już ponad pół miliona. To zdecydowanie pokazuje, że pracownikom nie wystarcza przyniesiona z domu kanapka.
Często i w małych porcjach
Regularne spożywanie kilku posiłków w ciągu dniu dnia w małych porcjach zapewnia dostarczenie organizmowi energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Pomijanie śniadania, „okłamywanie” głodu i czekanie do jednego, obfitego posiłku w porze lunchu skutkuje złym samopoczuciem. Ponadto obniżeniem koncentracji i spowolnieniem metabolizmu.
Coraz częściej zdają sobie również z tego sprawę pracownicy, którzy niejednokrotnie zamawiają do swojego miejsca pracy nie tylko sam obiad, ale i śniadania oraz desery. Zebrane dane SmartLunch pokazują również to, że aż 65 proc. wszystkich dań, to dania ciepłe, które szczególnie zimową porą mają tę wyższość nad zimnymi, że dostarczają więcej energii i wzmacniają układ odpornościowy.
Źródło: Smart Lunch