Tylko 15,5% specjalistów IT w Polsce to kobiety. To jeden z najgorszych wyników w Europie, ale średnia unijna również nie zachwyca (nie przekracza ona 20%). Szacuje się, że za kilka lat kobiety w IT będą stanowiły już połowę zatrudnionych.

Już od pięciu lat inicjatywa Strong Women in IT śledzi tę zmianę. Zachodzi ona z korzyścią dla kobiet, mężczyzn, ale też dla całego świata IT. Danych, opracowań i badań na ten temat jest wiele, za to jeden raport wsłuchuje się w indywidualne historie.

Celem inicjatywy Strong Women in IT jest sprawdzenie, co kryje się za wspomnianymi liczbami. Przygląda się on sytuacji w branży od wewnątrz i odsłania jej prawdziwe oblicze. Choć robi to kobiecymi oczyma, to spojrzenie liderek daje ogląd całości. Działania Strong Women in IT są kontynuacją idei powstałej w 2019 roku. Wtedy, w pierwszym raporcie zebrano sylwetki 117 niezwykłych Polek, które osiągnęły sukces zawodowy w branży technologicznej.

Raport Strong Women in IT

W kolejnej edycji do raportu zaproszone zostały już kobiety z całego świata, które podzieliły się, czasem bardzo osobistymi, doświadczeniami i opowiedziały nie tylko o blaskach i cieniach pracy w branży nowych technologii, ale też o codziennym życiu kobiety na kierowniczym stanowisku. Aby poznać je lepiej, badaczki ze Strong Women in IT przeprowadziły wywiady z kilkuset kobietami zajmującymi kierownicze stanowiska w IT w różnych zakątkach świata.

młoda kobieta w płaszczu i z plecakiem korzystająca z komputera na schodach
Kobiety w IT – jak jest? Zdjęcie: Andrea Piacquadio/Pexels

Dziewczyno z IT – nie idziesz sama!

Niedawno szeregi twórczyń i badaczek ze Strong Women in IT zasiliła swoją siłą, doświadczeniem, charyzmą i autorytetem Małgorzata Gryz. W branży IT osiągnęła właściwie wszystko. Porzuciła karierę w korporacji, by wspierać inne kobiety w ramach inicjatywy Strong Women in IT. To niezwykły przypadek kobiety, która przez 20 lat w biznesie osiągnęła niemal wszystko, po czym… Porzuciła zarządzanie firmą liczącą 1400 pracowników, właśnie po to, by wspierać kobiety w branży. W 2019 roku została wyróżniona przez Kapitułę jako jedna z laureatek. W 2020 sama zasiadła w Kapitule siostrzanego projektu – Strong Leaders Creator in IT, a w 2021 – w Kapitule Strong Women in IT Global Edition.

Małgosia Gryz jest certyfikowanym coachem Myers Briggs Type Indicator. Od wielu lat prowadzi warsztaty psychologii organizacji, wspierając budowanie różnorodności i szacunku dla odmienności. Rozwój przywództwa uczyniła ważnym aspektem kultury korporacyjnej w firmie specjalizującej się w dostarczaniu zaawansowanych systemów analityki danych oraz Big Data, a rozwój kobiet i usuwanie barier na drodze do tworzenia równych szans dla kobiet i mężczyzn  w świecie IT stał się jej misją. Twierdzi, że dołączyła do inicjatywy, „by żadna kobieta ani na szczycie, ani w drodze na szczyt, nie czuła, że idzie sama”. Teraz jest nową wiceprezeską i ambasadorką inicjatywy.

Strong Women in IT to kobiece liderki, które są wśród nas – nasze przełożone, przyjaciółki, matki, żony, córki, sąsiadki. To wojowniczki, bizneswomen, siostry, mentorki. Wspierają, inspirują i motywują do działania, a z czasem stają się autorytetami do naśladowania.

Nabór do III edycji międzynarodowego raportu Strong Women in IT Global Edition rusza już w kwietniu!