Firmy leasingowe zawierają każdego roku ponad pół miliona umów. Wszystkie muszą być w formie pisemnej. W obecnych czasach jest to utrudnione. Dlatego Polski Związek Leasingu walczy o prawo do zdalnego zawierania kontraktów – donosi portal Prawo.pl.

W nowelizacji tarczy antykryzysowej znalazł się długo oczekiwany przez branżę leasingową przepis usprawniający proces zawierania umów. Tam wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie tożsamości osoby składającej oświadczenie. Za dokument uznaje się więc nagrania rozmów telefonicznych, wiadomości e-mail czy też wiadomości sms – przypomina Prawo.pl.

Z informacji przedstawionych przez portal wynika, że uchwalony niedawno przepis przyznaje takie uprawnienia jedynie Agencji Rozwoju Przemysłu oraz jej spółce zależnej. Cytowany przez Prawo pl. Andrzej Krzemiński, prezes Związek Polskiego Leasingu, ocenia, że „tego typu rozwiązanie zaburzy konkurencyjność na rynku”.

Związek, jak przypomina Prawo.pl, już od jakiegoś czasu postuluje umożliwienie zawierania umów online. Taka zmiana przydałaby się też twórcom i programistom.

Przytaczany przez portal Karol Wątrobiński zwraca uwagę, że sporo problemów powodują także przepisy w prawie autorskim. One wymagają formy pisemnej dla umów przenoszących autorskie prawa majątkowe i umów licencji wyłącznej.

Według Wątrobińskiego, „nie ma specjalnych powodów do utrzymywania takich restrykcyjnych przepisów i być może należałby przejść na wymóg formy dokumentowej”.

To pozwoliłoby zawierać wygodnie umowy przenoszące i umowy licencji wyłącznych w obiegu elektronicznym np. przez wymianę plików pdf, maili, czy ostatecznie przesłanie skanu podpisanej umowy – podsumowuje dla Prawo.pl ekspert.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/umowy-w-formie-dokumentowej,499397.html