Interpelacja nr 3104 skierowana do Ministerstwa Klimatu dotyczy dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Do tej pory rządowymi dopłatami objęte były tylko auta o napędzie ekologicznym.

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce może to ulec zmianie. O wsparcie będą mogli starać się również przyszli posiadacze dwukołowych elektryków. Modernizacja przepisów przyczyni się do popularyzacji elektromobilności wśród Polaków oraz będzie istotnym elementem budowania Smart Cities. Czy rowery elektryczne to przyszłość?

Ochrona środowiska to jedno z największych i najpilniejszych wyzwań, przed którym stoi obecne społeczeństwo. Dlatego zwiększająca się świadomość ekologiczna sprawia, że trend elektryfikacji transportu staje się coraz silniejszy. Polska znajduje się obecnie na początkowym etapie wdrażania elektromobilności. Każde rozwiązanie stymulujące do zmiany środków transportu, przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców naszego kraju. – mówi Tomasz Przygucki, Prezes TrybEco.

Rowery elektryczne: sposób na rozładowanie korków i redukcję smogu

Poruszanie się po mieście rowerem elektrycznym to dobry sposób na ominięcie korków w godzinach szczytu. Posiadacze elektryków mogą użytkować buspasy oraz korzystać z wyłączonych dla pojazdów spalinowych ulic. Co istotne, pojazdy takie nie emitują spalin. Korzystanie z nich pozwala więc zmniejszyć smog, który jest wyzwaniem zwłaszcza w dużych miastach. Ważnym argumentem za tworzeniem rozwiązań wspierających rozwój mikroelektromobilności są też koszty, zarówno ich zakupu, jak i użytkowania.

Plusem jazdy rowerem elektrycznym jest także to, że nie spowoduje zmęczenia, tak jak jazda na standardowym jednośladzie. Silnik elektryczny wspomoże jazdę podczas wzniesień czy trudniejszego terenu. Unikniemy konieczności zmiany ubrania w biurze czy wzięcia prysznica.

Infrastruktura dla elektryków

Elementem, który często pojawia się w dyskusji na temat rozwoju elektromobilności w Polsce jest odpowiednia infrastruktura. Dzisiaj stacje do ładowania jednośladów elektrycznych nie są popularne, ale w miarę rozwoju elektrycznej mikromobilności staną się powszechne.

Już w maju 2020 r., w ramach współpracy TrybEco z PKP Telkol, na dworcach PKP linii helskiej we Władysławowie i na Helu pojawią się modułowe stacje ładowania i parkowania oraz wypożyczalnia jednośladów elektrycznych. To rozwiązanie zapewni podróżującym infrastrukturę dla alternatywnej, przyjaznej dla środowiska formy transportu, zmniejszy zapotrzebowanie na miejsca parkingowe przy węzłach komunikacyjnych oraz znacząco poszerzy zakres usług oferowanych przez Grupę PKP.

Źródło: TrybEco

https://biznestuba.pl/wiadomosci/koronawirus-zalecenia-ministerstwa-rozwoju-dla-firm/