Wraz ze spadającym oprocentowaniem lokat i przyspieszającą inflacją polscy inwestorzy znowu przyjaznym okiem spoglądają na rynek mieszkaniowy. W samym tylko trzecim kwartale 2019 r. w 7 miastach kupiliśmy za gotówkę ponad 7 tysięcy mieszkań deweloperskich wartych ponad 3,8 mld złotych – wynika z najnowszych szacunków NBP. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych kwartałałach mieszkanie za gotówkę to może być jeszcze popularniejsze hasło – prognozuje HRE Investments.

Mieszkanie za gotówkę. Mamy więc wydajemy.

Ponad 3,8 mld złotych – aż tyle warte były nowe mieszkania kupione za gotówkę tylko w trzecim kwartale 2019 r. i tylko w 7 miastach Polski. To o ponad 615 mln złotych więcej niż kwartał wcześniej i o 1,1 mld złotych więcej niż w trzecim kwartale 2018 roku.

mieszkanie za gotówkę - wykres kwotowy
mieszkanie za gotówkę

Ponadto z szacunków HRE wynika, że kupujący dysponujący tylko gotówką kupili od lipca do września 2019 około 7,1 tys. mieszkań. W biurach sprzedaży deweloperów i jedynie na terenie 7 miast. W skali całego kraju i całego rynku mieszkaniowego zakupy gotówkowe mogą opiewać na kilka razy więcej lokali.

Lokaty najgorsze w historii

Jest niemal pewne, że dane za kolejne kwartały będą jeszcze lepsze. Powody są przynajmniej dwa. Lokaty bankowe z miesiąca na miesiąc wyznaczają kolejne rekordy słabości. Na koniec 2019 roku przeciętny depozyt był zakładany na jedynie 1,21% w skali roku – wynika z danych banku centralnego. W efekcie tak źle jeszcze nigdy nie było, co powoduje, że posiadacze kapitału szukają alternatywy dla swoich pieniędzy. Trend ten jest ponadto potęgowany przyspieszającą inflacją. Ta może zacząć pochłaniać wartość oszczędności 4-5 razy szybciej niż tempo w jakim banki dopisują odsetki do przeciętnej lokaty.

65% środków na zakup to gotówka

Co ciekawe NBP pokazuje też informację o tym jaka część nowych mieszkań kupiona została wyłącznie za gotówkę. Bez uwzględniania wkładów własnych osób kupujących mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego. Dodatkowo w trzecim kwartale br. zakupy gotówkowe odpowiadały za ponad połowę (54%) kwoty. Ale wydanej przez Polaków na nowe mieszkania w 7 miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk i Gdynia). Jeśli uwzględnimy też gotówkę która angażowana była jako wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt, to okaże się, że gotówka odpowiadała za 65% środków, które trafiły do biur sprzedaży deweloperów w największych miastach.

mieszkanie za gotówkę - wykres udziałowy
mieszkanie za gotówkę

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments