Zakup nieruchomości to nieustannie bezpieczna przystań dla kapitału. Przestronne mieszkanie, położone w dogodnej lokalizacji, sprawdzi się jako idealne miejsce do życia i komfortowa przestrzeń do pracy. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian — praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, dziś jest stałym elementem naszego życia. Dlatego decydując się na zakup mieszkania, warto wybrać odpowiedni metraż, by żyć i pracować komfortowo i wygodnie.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy sytuacja gospodarcza zmusiła Polaków do zmiany parametrów poszukiwanego lokum. Jak wynika z najnowszego raportu Barometr Metrohouse i Credipass największym zainteresowaniem nabywców cieszą się lokale o metrażach 35-50 m kw. Takie transakcje stanowią w Warszawie 39 proc. ogółu całej sprzedaży, a w koszyku pozostałych największych miast 45 proc. Natomiast nie należy zapominać o pozostałych grupach klientów, którzy poszukują większych lokali. Duże przestronne mieszkanie to inwestycja w przyszłość, ponieważ gwarantujemy sobie i najbliższym odpowiednią przestrzeń do życia na każdy jego etapie.

Coraz częściej mamy zapytania o mieszkania 3-pokojowe i większe. Takie lokale są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Dziś w czasach pracy zdalnej przestronne mieszkanie gwarantuje także wysoki komfort pracy. Ponadto większa przestrzeń jest w modzie, widzimy, że klienci mają wiele pomysłów, by ją ciekawie zaaranżować i wygodnie mieszkać — mówi Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Live&work, czyli mieszkaj wygodnie z Aurec Home - mężczyzna stoi w salonie i podrzuca dziecko do góry.
Live&work, czyli mieszkaj wygodnie z Aurec Home

Zakup mieszkania a nowe wytyczne KNF

Niska zdolność kredytowa plus wysokie ceny nieruchomości obniżyły możliwości nabywcze klientów. Jednak niższy bufor dodawany przy obliczaniu zdolności kredytowej daje nadzieję na własne M. Już pierwsze banki wprowadziły nowe rekomendacje KNF, co otwiera wielu Polakom drogę do zakupu mieszkania.

Banki przy liczeniu zdolności kredytowej dodawały 5 pkt proc. bufora na wypadek wzrostu stóp procentowych. Przy tak wysokich stopach procentowych, jak obecnie i jednoczesnym doliczaniu 5 pkt proc. bufora, klienci często spotykali się z niską zdolnością kredytową. Tym samym nie mogli otrzymać z banku wystarczającej kwoty kredytu. Teraz, dzięki nowym wytycznym KNF, banki będą mogły dodawać jedynie 2,5 pkt proc. Wpłynie to pozytywnie na obliczaną zdolność kredytową i ułatwi drogę wielu osobom do własnego „M” – komentuje Mariola Żak.

Rynek nieruchomości a zmiany na rynku pracy

Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, dziś jest stałym elementem życia wielu firm. Co więcej, za chwilę do Kodeksu pracy zostanie wprowadzona definicja pracy zdalnej. Określa ona wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika.

Praca zdalna

Co ważne, praca zdalna jest formą wykonywania obowiązków, która bardzo dobrze przyjęła się na rynku. Według najnowszych danych Pracuj.pl 38% kandydatów chętniej aplikowałoby na ofertę, jeśli pracodawca oferowałby pracę wyłącznie w formie zdalnej. Kobiety (44%) wyraźnie częściej niż mężczyźni (33%) chciałyby pracować w sposób całkowicie zdalny. Natomiast na porządku dziennym w firmach jest stosowany model pracy hybrydowej. Jest ona także coraz powszechniej proponowana w ofertach pracy. Dane z połowy listopada 2022 roku wskazują, że niemalże ⅓ wszystkich ofert zamieszczonych w Pracuj.pl oferuje możliwość pracy hybrydowej.

Czterodniowy tydzień pracy

Ostatnio szeroko komentowany jest także pomysł wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, który pilotażowo jest wdrażany w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W Polsce, do Sejmu został już skierowany projekt ustawy, która ma skrócić czas pracy do czterech dni. Eksperci potwierdzają, że jest to trend przyszłościowy i nieunikniony, który zniweluje problemu wypalenia zawodowego. Pomoże także utrzymać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Pracownicy zyskają dodatkowo jeden dzień wolny w tygodniu na odpoczynek i regenerację, które mogą odbywać się w zaciszu własnego, przytulnego lokum.

Zmiany na rynku pracy powodują, że masowo dostosowujemy swoje mieszkania do pracy zdalnej. Jak wynika z badania firmy ClickMeeting już 69 proc. przebadanych osób, zorganizowało sobie w domu odpowiednie miejsce do połączeń online. Warto zadbać, aby miejsce do pracy było komfortowe i bezpieczne. Idealne do tego będzie 3-pokojowe mieszkanie, z oddzielny pokojem do zadań służbowych, tuż obok strefy domowej.

Komfortowe 3-pokojowe mieszkania od Aurec Home

Aurec Home aktualnie realizuje inwestycję mieszkaniową Miasteczko Jutrzenki, zlokalizowaną na warszawskich Włochach, którą wyróżnia ekologiczna przestrzeń urządzona w duchu smart home. Szczególnymi profitami cenionymi przez lokatorów są nowoczesne strefy Aurec Active, w których można uprawiać sport np. w prywatnej siłowni czy odpoczywać w strefach relaksu umieszczonych na dachach budynków obcując z naturą. Oprócz sporego wyboru lokali kompaktowych (kawalerki i 2-pokojowe) w ofercie Aurec Home dostępne są także mieszkania trzy i czteropokojowe.

Live&work, czyli żyj wygodnie z Aurec Home - domowe biuro
Live&work, czyli mieszkaj wygodnie z Aurec Home

Deweloper do dyspozycji nabywców oddaje m.in.: mieszkania 3-pokojowe, zaprojektowane zgodnie z trendem „live&work”. W lokalach wszystkie wewnętrzne ściany można przesunąć, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne już na etapie budowy. W tym zaplanowanie przestronnej, jasnej kuchni z oknem oraz stworzenie takich pomieszczeń, jak garderoba czy przestrzeń do pracy. Dodatkowo do mieszkań z osiedla Miasteczko Jutrzenki ulokowanych na parterze przynależeć będą ogródki. Natomiast na wyższych kondygnacjach – duże balkony lub tarasy, co w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym stanowi niezaprzeczalny atut oraz daje dodatkową przestrzeń do wypoczynku dla całej rodziny.

Zauważamy, że spora część klientów Aurec Home kupuje mieszkania większe, by jeden pokój zaadaptować na domowe biuro. Duże, ustawne lokale z łatwością można zaaranżować jako miejsce do życia dla całej rodziny i przestrzeń do pracy zdalnej nawet dla dwóch osób. Warto podkreślić, że lokatorzy osiedla Miasteczko Jutrzenki mieszkają komfortowo, w zielonej przestrzeni, a także blisko centrum, szkół, przedszkoli, galerii i wszelkich udogodnień, jakie daje nam życie w dużym mieście. Inwestycja Miasteczko Jutrzenki odpowiada na potrzeby klientów poszukujących komfortowej przestrzeni do życia i pracy w ekologicznym, nowoczesnym wydaniu — podsumowuje Mariola Żak.