Przyjmujemy decyzję Ministerstwa Finansów ze zrozumieniem i satysfakcją. Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF na 1 lipca 2024 r. to dla firm bardzo dobra informacja i zmiana de facto oczekiwana przez podatników. Resort przychylił się do głosów płynących ze strony biznesu, zwracających uwagę na zbyt krótki czas dostosowania do regulacji – komentuje Magdalena Jarek, Manager Działu Rozwoju Aplikacji SAP, KBJ.
Rzeczywiście, zakładając, że zmieniona wersja projektu ustawy wraz ze schemą faktury ustrukturyzowanej ujrzałaby światło dzienne w lutym lub marcu a proces legislacyjny realnie zakończyłby się na przełomie czerwca i lipca br., w szczycie sezonu urlopowego, to na dostosowanie się do zmian pozostałoby mniej niż pół roku. To zdecydowanie za mało. W takim scenariuszu istniałoby bardzo duże ryzyko, że część podmiotów nie zdążyłoby z przygotowaniami. De facto w styczniu 2024 r. nie mogłyby one zgodnie z prawem wystawiać faktur. Niosłoby to ze sobą mnóstwo komplikacji i znaków zapytania.
Zmiana terminu wejścia w życie KSeF z korzyścią dla podatników
Pamiętajmy, że dostosowanie się do KSeF to, szczególnie w przypadku średnich i dużych firm, bardzo duża zmiana, znacznie większa niż wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego przed kilkoma laty. Przejście na elektroniczne, ustrukturyzowane faktury wymaga analizy procesów księgowych. Obiegu dokumentów, audytu systemów informatycznych i szkoleń pracowników. Ponadto przygotowania i wdrożenia technologii integrujących przedsiębiorstwa z KSeF.
Z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku dużych systemów informatycznych, takich jak SAP, proces dostosowania i integracji z KSeF-em zajmuje co najmniej kilka tygodni. Są jednak przypadki, w których firmy wykorzystują do wystawiania i odbierania faktur wiele systemów informatycznych. W takim przypadku ten proces może się przedłużyć nawet do kilku miesięcy. Przy tym trzeba założyć przynajmniej miesiąc na testowanie rozwiązania. Tak, by mieć stuprocentową pewność, że z dniem wprowadzenia obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF, wszystko będzie działać, jak należy.
Wyłączenie z systemu KSeF faktur wystawianych przez firmy dla konsumentów – nowa, ważna zmiana
Ważną zmianą wprowadzoną dzisiaj przez Ministerstwo Finansów jest wyłączenie z systemu KSeF faktur wystawianych przez firmy dla konsumentów. To zmniejszy poziom złożoności projektów integracyjnych. Pamiętajmy jednak, że rocznie KSeF będzie obsługiwał około 2,5 mld faktur ustrukturyzowanych. To i tak ogromna zmiana, wymagająca wiele pracy po stronie firm i integratorów.
Przedłużenie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF daje więc przedsiębiorcom bezpieczny zapas czasu na dostosowanie firm do nowych obowiązków. Pod jednym wszakże warunkiem: że nie będą oni czekać z pracami do ostatniej chwili. Dlatego teraz należy zrobić wszystko, by zachęcić przedsiębiorców do tego, by już teraz rozpoczęli proces dostosowania firm do nowych regulacji. Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie odpowiednich zachęt przez resort finansów.
Autor: Magdalena Jarek, Manager Działu Rozwoju Aplikacji SAP, KBJ