Top 10 najbardziej popularnych marek samochodów w maju 2020 r. Poszukujący samochodu osobowego do zakupu w maju 2020 r. najczęściej wybierali modele Volkswagena. Na drugim miejscu znalazł się Ford, a na trzecim Opel. Ranking dotyczy zarówno pojazdów używanych jak i nowych.

Oferty sprzedaży modeli Volkswagena notują najlepsze wyniki oglądalności od już kilku miesięcy. Nie będzie niespodzianki – bo wśród modeli tej marki prym wiedzie Golf. Wielu zwolenników ma Passat. Co ciekawe – od wielu miesięcy rośnie zainteresowanie SUV-ami Volkswagena, najbardziej Tiguanem. Nic dziwnego – trwa boom na SUV-y. Jest to segment, który cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu krajach Europy i warto zaznaczyć, że wzrost zainteresowania takimi pojazdami rośnie w każdej marce posiadającej w ofercie SUV-a. Od 2015 roku, udział SUV-ów w europejskim rynku wzrósł z 21 proc. do 35 proc.

– W ciągu ostatnich kilku lat obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie markami z Grupy VW. Liderem sprzedaży był Volkswagen Passat oraz Skoda Octavia. Warto powiedzieć, że klienci poszukujący samochodów używanych doceniają pewne pochodzenie pojazdu, udokumentowany przebieg oraz stan techniczny potwierdzony certyfikatem. W tym kontekście, dla nas jako firmy najlepszą rekomendacją jest sprzedaż kilku tysięcy samochodów używanych oraz dwukrotne zdobycie I miejsca w rankingu TOP25 największych sprzedawców samochodów używanych – mówi Mariusz Kowalewski, Kierownik Działu Sprzedaży Samochodów Używanych Auto Handel Centrum Grupa Cichy.

Top 10 najbardziej popularnych marek samochodów w maju 2020 r. - tabela przedstawiająca najbardziej popularne marki aut wśród poszukujących samochodu
Top 10 najbardziej popularnych marek samochodów w maju 2020 r.

Na drugim miejscu w poszukiwaniach znalazł się Ford. Tutaj użytkownicy interesują się głównie modelami: Focus, Mondeo czy S-Max. Na trzecim miejscu – użytkownicy serwisu Gratka.pl wybierali modeli marki Opel. Już na czwartym miejscu pojawia się pierwsza marka z segmentu premium, czyli Mercedes. A w następnej kolejności Audi.

Preferowane ceny samochodów

Zdecydowaną większość wśród osób przeglądających oferty sprzedaży samochodów w serwisie Gratka.pl stanowią osoby, które preferują cenę do 40 tys. zł – to aż 72 proc. wszystkich poszukujących. Przedział od 40 tys. do 60 tys. wyniósł w maju 12 proc. Warto w tym miejscu zauważyć, że – mimo trwającej pandemii – w porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost w tym przedziale o 2 proc.

Początek roku zawsze stoi pod znakiem konkurencji rynku samochodów używanych z wyprzedażami rocznika na autach nowych. Kiedy wyprzedaże się kończą klienci chętniej zwracają się po auta używane, dotyczy to przede wszystkim samochodów najmłodszych – takich do dwóch lat. W naszym przypadku były to głównie samochody demonstracyjne i zastępcze i modele takie jak Clio, Megane, Kadjar. Od połowy marca rynek niemal zamarł, pojedyncze sprzedaże dotyczyły głównie samochodów starszych i tańszych kupowanych wyłącznie przez klientów indywidualnych.

Miesiąc maj to z kolei wyraźne ożywienie, klienci którzy wstrzymali swoje decyzje zakupowe z uwagi na epidemię powrócili do zamiaru zakupu auta, pojawili się także nowi klienci. Ponadto w czasie epidemii został kompletnie wstrzymany import samochodów używanych i tym samym ograniczenie ich podaży na rynku. To również wpłynęło na zwiększenie zainteresowania samochodami używanymi oferowanymi przez autoryzowanych dealerów.

Fot. Gratka.pl
Fot. Gratka.pl

Jaki rodzaj paliwa w poszukiwanych markach?

Nadal najbardziej popularnym rodzajem paliwa w poszukiwanych autach jest benzyna – wśród przeglądanych w maju ofert ponad 56 proc. dotyczyło właśnie takich modeli. Samochody z silnikiem diesla przeglądało 41 proc. użytkowników serwisu Gratka.pl, silniki napędzane w inny sposób stanowiły już mniejszość w poszukiwaniach.

Rejestracje samochodów w czasie pandemii

Czas pandemii mocno odczuli także dealerzy samochodowi. Praktycznie w każdej marce odczuwalne są spadki sprzedaży, a sprzedaż w miesiącach pandemii opierała się głównie na wcześniej złożonych zamówieniach.

– W marce Jeep czas z koronawirusem odczuliśmy najbardziej na najtańszym modelu – Renegade. Samochody w przedziale cenowym 69 tys. – 90 tys. praktycznie nie cieszą się zainteresowaniem. Trochę lepiej wygląda sytuacja z modelem Compass – tutaj pojawiają się zapytania, głównie na droższe wersje 4×4 i z lepszym wyposażeniem. Zakres cenowy od 115 tys. do 145 tys. Sporadycznie ofertujemy też model Cherokee. Fenomenem jest natomiast model Wrangler i Wrangler Unlimited. Te off-roadowe pojazdy sprzedają się najlepiej – mówi Jacek Ratajczak z Auto – Centrum w Poznaniu.

Od początku roku przybyło 163 519 samochodów osobowych i dostawczych do 3,5t. Było to mniej o 37,7 proc. (- 98 856 szt.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – wynika z danych – wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dane tylko dla samochodów osobowych z CEPiK wskazują, że w maju 2020 r. zarejestrowano 21 149 szt. aut osobowych. Mniej o 25 945 szt. (-55,1 proc.) niż rok wcześniej i więcej o 5 910 szt. (+38,8 proc.) niż w kwietniu tego roku. Ostatnio niższy rezultat w rejestracji samochodów osobowych w maju zanotowano w 2006 roku (19,7 tys. szt.).

Źródło: gratka.pl