Konsumenci coraz częściej sięgają po zdrową żywność, wyprodukowaną bez konserwantów, dodatku sztucznych barwników i ulepszaczy. Łańcuch dostaw ma więc znaczenie. Kupujący wybierają bowiem jakość i świeżość, czyli pełnowartościowe warzywa i owoce pochodzące od lokalnych rolników dostarczane z Farmy bezpośrednio do domu.

Rynek produktów ekologicznych w Polsce ma przed sobą obiecujące perspektywy. Ponad połowa społeczeństwa wyraża chęć sięgania po produkty naturalne. Obecnie jego wartość szacowana jest na ponad 1 mld. Według ekspertów sprzedaż produktów ekologicznych w ciągu najbliższych 5-10 lat powinna się potroić.

Z miłości do eko jakości

Głównym czynnikiem rozwoju rynku bio jest przede wszystkim rosnąca świadomość społeczeństwa na temat skutków złego odżywiania. Lekarze coraz częściej diagnozują nietolerancje na produkty spożywcze oraz choroby układu pokarmowego. Zmiana preferencji konsumentów to także efekt promocji zdrowego stylu życia. Zdrowe żywienie jest inwestycją w przyszłość. Ponadto produkty ekologiczne dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych. Tych zaś w artykułach produkowanych na skalę masową likwidowane są przez toksyczne dla organizmu składniki, obecne w nawozach i opryskach. Konsument, wybierając owoce i warzywa z od rolnika, ma pewność, że dojrzewały one na słońcu, a nie w czasie transportu. Ponadto produkty jadące tysiące kilometrów są zaprzeczeniem ekologii. Ogałaca się w ten sposób nie tylko złoża naturalne, a także znacząco zanieczyszcza środowisko.

Z Farmy na stół, czyli krótki łańcuch dostaw żwyności - żwyność

– Produkty sezonowe mają znacznie więcej składników odżywczych niż te, przywiezione z drugiego końca świata. To niezwykle ważne by czas między zbiorem warzyw i owoców a momentem ich spożycia był jak najkrótszy, gdyż już po 3 dniach tracą one wiele wartości odżywczych. Ponadto świeżo zebranych plonów nie trzeba transportować tysiące kilometrów, dzięki czemu nie zawierają one chemii używanej do konserwacji oraz są przyjazne Planecie – powiedział prezes Farmy Świętokrzyskiej Łukasz Gębka.

Krótki łańcuch dostaw? Naturalnie.

Zgodnie z definicją określoną w Rozporządzeniu KE w sprawie rozwoju obszarów wiejskich (1305/2013) „Krótki łańcuch dostaw” oznacza łańcuch dostaw z udziałem ograniczonej liczby podmiotów gospodarczych, zobowiązujących się do współpracy, lokalnego rozwoju gospodarczego, połączonych bliskimi relacjami geograficznymi i społecznymi pomiędzy producentami, przetwórcami i konsumentami.

W praktyce oznacza to zmniejszenie liczby pośredników niezbędnych do dostarczenia ostatecznemu konsumentowi produktu końcowego w celu osiągnięcia następujących rezultatów:

Przejrzystość – konsument, wie dokładnie, skąd pochodzi żywność, którą konsumuje, oraz jak jest wyprodukowana.

Wartość – łańcuch żywności jest skonstruowany w sposób zapewniający producentowi zachowanie większej części dochodu ze sprzedaży żywności.

Z Farmy na stół, czyli krótki łańcuch dostaw żwyności - żwyność

Partnerstwo – pośrednicy stają się partnerami, w pełni zobowiązanymi do udostępniania informacji o pochodzeniu żywności, producencie i technikach produkcji i transporcie.

Zakupy z Farmy prosto na talerz

Firma Farma Świętokrzyska oferuje ekologiczne produkty wyłącznie z własnych upraw, gwarantując minimalny czas między zbiorem a realizacją zamówienia. Bez zbędnych pośredników wydłużających czas dostawy oraz niepotrzebnych marż. Zakupy w sklepie internetowym to nie tylko pewność, że produkty są biologicznie czyste i świeże, ale także najwyższej jakości.

Wierzymy, że każdy poprzez codzienne wybory żywieniowe może zmieniać świat – własny, swoich bliskich, lokalnych społeczności – dodaje Łukasz Gębka.

*Artykuł powstał we współpracy z Partnerem działu BIO-Biznes – Farmą Świętokrzyską