Ewolucja Twittera w X i zastąpienie znaku „niebieskiego ptaszka” symbolem X to niezwykły krok Elona Muska, który lubi szokować swoimi biznesowymi posunięciami. Eksperci z agencji Semcore analizują ten rebranding i jego ewentualne konsekwencje dla widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google.

Według Bartka Kotowicza, Head of Brand Development w Semcore, określenie tej zmiany jako „rebranding stulecia” może wynikać z naszej skłonności do patrzenia na rzeczy przez pryzmat teraźniejszości. Zmiana marki, która odnosi sukcesy od 17 lat, wydaje się radykalnym posunięciem, ale jednocześnie może być wyrazem odwagi Muska, który dąży do stworzenia aplikacji „do wszystkiego”.

Rebranding Twittera to jedno z wielu eksperymentów Elona Muska, który z pewnością otwiera nowy rozdział w dziedzinie brandingu. Marcin Stypuła, CEO Semcore, podkreśla, że każda zmiana nazwy i domeny może wpłynąć na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zaplanować rebranding, skonsultować się z ekspertami SEO i przeprowadzić audyt SEO przed rozpoczęciem tego procesu.

Stypuła zaleca, aby przeprowadzić analizę słów kluczowych, linków wewnętrznych i zewnętrznych oraz struktury strony internetowej. Należy również zadbać o odpowiednie przekierowanie istotnych stron i treści podczas przenoszenia ich na nową witrynę. Konsekwencja i dbałość o szczegóły są kluczowe dla minimalizowania negatywnych skutków rebrandingu.

Zmiana nazwy i domeny może wpłynąć na liczbę linków brandowych oraz na widoczność witryny. Google przywiązuje dużą uwagę do jakości linków i polecających witryn, dlatego warto zadbać o autorytet i widoczność domeny poprzez budowanie wartościowych linków.

O czym warto pamiętać przy rebrandingu?

Nie zmieniaj etykiety, jeśli nie musisz.W przypadku SEO im więcej „punktów” powiązanych z marką, tym większy ma to wpływ na pozycjonowanie. – radzi Marcin Stypuła. 

Zadbaj o autorytet i widoczność domeny. Warto skupić się na jej wiarygodności.

Zanim zaczniesz rebranding, zrób audyt SEO. Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem procesu rebrandingu powinno być przeprowadzenie dokładnego audytu SEO obecnej witryny. Warto skupić się na analizie słów kluczowych, linków wewnętrznych i zewnętrznych, a także strukturze strony internetowej. Taki audyt pozwoli lepiej zrozumieć, jakie dokładnie elementy mają pozytywny wpływ na pozycjonowanie, a które po prostu wymagają poprawy – wyjaśnia założyciel i prezes agencji Semcore.

Istotnym krokiem podczas rebrandingu jest też przeniesienie starej zawartości na nową witrynę. Ważne, aby nie stracić wartościowych treści, które przyciągają ruch organiczny.

Źródło: Semcore