Zwykle uwagę zwracają projekty deweloperskie z segmentu popularnego. My tymczasem przyglądamy się najdroższym inwestycjom. 

Na ogół w kontekście rynku deweloperskiego sporo mówi się o średnich cenach mieszkań. Trudno się dziwić, bo to właśnie inwestycje i oferty ze średniej półki cenowej oraz nieco niższej sprzedają się najlepiej. Zainteresowanie wzbudzają również tanie inwestycje deweloperskie – zwłaszcza teraz, gdy ruszył program Bezpieczny Kredyt 2% z limitami łącznej ceny lokum dość niskimi dla dużych miast. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem w ramach ciekawej odmiany względem wcześniejszych analiz, postanowili jednak stworzyć swoisty mini ranking najdroższych cenowo inwestycji deweloperskich. Jeszcze przed jego przeanalizowaniem, warto zwrócić uwagę na pewną kwestię. 

Pamiętajmy: deweloperzy nie zawsze podają ceny

Stworzenie rankingu „najdroższych” inwestycji deweloperskich nieco utrudnia polityka cenowa deweloperów, którzy nie zawsze publikują w swoich ofertach dokładne informacje na temat ceny za 1 mkw. W ten sposób, potencjalny klient jest zachęcany do kontaktu. Taka polityka inwestorów niebawem ma się zmienić, co zapowiadało już Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na razie jednak wszystko zostało „po staremu”. Warto mieć to na uwadze podczas sprawdzania mini – rankingu najdroższych inwestycji deweloperskich bazującego na danych portalu RynekPierwotny.pl. 

Bardzo drogo bywa nie tylko w Warszawie i Krakowie

Dane RynekPierwotny.pl potwierdzają, że bardzo dużych cen mieszkań z wyższej póki można spodziewać się nie tylko w Warszawie. Zacznijmy jednak od stolicy. Tam najwyższymi cenami za 1 mkw. na początku lipca 2023 r. cechowały się następujące projekty: 

 • Wielicka Residence – cena od 25 000 zł/mkw., ul. Wielicka 47, Ksawerów, Mokotów, Warszawa
 • Rezydencja Emilii Plater – cena od 27 800 zł/mkw., ul. Emilii Plater, Śródmieście Południowe, Śródmieście

Lokalizacja „najdroższych” stołecznych inwestycji z podaną ceną 1 mkw. nie dziwi. Jeżeli chodzi o Kraków, to szczególnie wysokimi cenami uwagę zwracają następujące projekty: 

 • Sebastiana 18 – cena od 25 200 zł/mkw., ul. św. Sebastiana 18, Stare Miasto, Kraków
 • Barska 8 – cena od 34 755 zł/mkw., ul. Barska 8, Dębniki, Kraków

Jak widać, Miasto Kraka pod względem najwyższych cen wcale nie ustępuje stolicy. Nieco niższy pułap cenowy obserwowaliśmy w przypadku Wrocławia, gdzie na początku lipca 2023 r. wysoką ceną metrażu wyróżniały się następujące projekty: 

 • Halo Apartamenty – cena od 19 879 zł/mkw., ul. Tęczowa 29a – 31a, Stare Miasto, Wrocław
 • Centro Domini – cena od 19 900 zł/mkw., ul. Klemensa Janickiego, Stare Miasto, Wrocław

Nie zapominajmy o Trójmieście, które ze względu na położenie cechuje się całkiem sporą liczbą „drogich” projektów deweloperskich. Aktualnym przykładem są następujące inwestycje:

 • Apartamenty Sopotu Portal Blue – cena od 19 900 zł/mkw., ul. Al. Niepodległości 736 , Górny Sopot, Sopot
 • Gaja Park – cena od 27 750 zł/mkw., ul. Pomorska 68, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Gdańsk 

Poznań w mniejszym stopniu kojarzy się z kosztownym metrażem, ale i tutaj znajdziemy pozycje do rankingu drogich inwestycji. Mowa o następujących projektach:

 • Cavallia – cena od 13 561 zł/mkw., ul. Jana Matejki 62, Łazarz, Grunwald, Poznań
 • Murawa 2 – cena od 14 549 zł/mkw., ul. Murawa, Stare Winogrady, Stare Miasto, Poznań

Jeżeli chodzi o Łódź, to trudno znaleźć tam „drogie” projekty deweloperskie, co może jednak wynikać z polityki deweloperów dotyczącej podawania cen. Podobny temat dotyczy też Poznania, gdzie najwyższe stawki za 1 mkw. nie są szczególnie wygórowane. 

Poza największymi miastami też znajdziemy luksus 

Już wcześniej została wymieniona jedna inwestycja z Sopotu, który stanowi część Trójmiasta. Warto wiedzieć, że deweloperski luksus czasem znajdziemy również w innych, mniejszych ośrodkach miejskich. Chodzi przede wszystkim o miasta typowo turystyczne i wczasowe. Na początku lipca 2023 roku, uwagę wysokimi cenami zwracały następujące inwestycje z takich mniejszych miejscowości:

 • Aries Residence Krynica-Zdrój – cena od 13 850 zł netto/mkw., ul. Czarny Potok, Krynica Zdrój
 • Apartamenty Casa Baia – cena od 14 100 zł netto/mkw., ul. Stefana Żeromskiego 3, Hel
 • Apartamenty Gdańska 28 – cena od 15 500 zł/mkw., ul. Gdańska 28, Krynica Morska
 • Lowen Marina Giżycko – cena od 16 368 zł netto/mkw., ul. Świętego Brunona, Giżycko 
 • Infinity Mountain Resort – cena od 17 758 zł/mkw., ul. Leśna 16, Świeradów Zdrój 
 • Hotel Lido Jurata – cena od 22 503 zł netto/mkw., ul. Wojska Polskiego 26, Jastarnia

Naturalnie, warto mieć na uwadze fakt, że „drogie” inwestycje deweloperskie z atrakcyjnych turystycznie lokalizacji są często oferowane jako apartamenty wakacyjne lub lokale z condohoteli. 

Autor: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl