Bez zadyszki w nowy rok. Zadbaj o siebie! Analizując wywiady z moimi pacjentami, którzy spędzają czas przed komputerem w pracy oraz w czasie wolnym, doszedłem do wniosku, że istnieje paląca potrzeba przekazania praktycznych informacji osobom, które spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej. Najczęściej, gdy pojawia się jakiś ból lub dyskomfort w naszym ciele, przychodzą nam do głowy pytania, w jaki sposób pracować i odpoczywać, aby nie bolało?

Statyczna pozycja siedząca – bardzo często nieprawidłowa, brak aktywności fizycznej – szczególnie treningu cardio, często powodują zmiany przeciążeniowe w kręgosłupie i systemie mięśniowo-powięziowym (tkankach miękkich naszego ciała).

Czym skorupka za młodu

Dynamika rozwoju mediów społecznościowych spowodowała, że używanie smartfonów doprowadziło wręcz do uzależnienia korzystania z social mediów, ale przede wszystkim zmian nawyków siedzenia i stania. Pewne nawyki buduje się od dzieciństwa. Przykład ze strony rodziców, nauczycieli czy środowiska może wpływać pozytywnie lub negatywnie na nasze ciało. Obecnie odczuwamy ogromny wpływ negatywnych informacji, które docierają do naszej podświadomości i przytłaczają społeczeństwo, zwiększając podatność na stres i spadek ogólnej odporności organizmu. Do tego dochodzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe, spadek nawodnienia organizmu oraz niedobory witamin i mikroelementów. Dodatkowo okres pandemii spowodował spadek aktywności fizycznej, co skutkuje pogorszeniem wzroku u dzieci i dorosłych oraz zmniejszeniem obciążania stóp podczas chodzenia lub aktywności sportowych.

Bez zadyszki w nowy rok, czyli zadbaj o siebie! - portret mężczyzny w czarnej koszulce.

 Bez zadyszki w nowy rok, czyli zadbaj o siebie!
Ireneusz Hałas – Dr nauk o kulturze fizycznej, specjalista fizjoterapii w IREHAMED
– Centrum Fizjoterapii i Fizjoprofilaktyki w Lublinie

Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie do programu szkół i uczelni wyższych profilaktyki prozdrowotnej w zakresie zastosowania zasad utrzymywania prawidłowej sylwetki podczas siedzenia, stania oraz nauki wykonywania podstawowych ćwiczeń rozciągających w trakcie pracy/nauki jako krótkiej pauzy relaksacyjnej. Będzie to budować świadomość w zakresie dbania o zdrowie przyszłych potencjalnych pracowników.

Zacznijmy od mapy marzeń. Jak świadomie osiągać cele, zmieniać nawyki i realizować siebie? - okładka magazynu Personel i Zarządzanie, na której stoją kobieta i mężczyzna.
Bez zadyszki w nowy rok, czyli zadbaj o siebie!

Złe nawyki

Ze względu na to, że przez ostatnie lata dynamicznie rozwinęła się technologia mobilna oraz przenośne komputery (laptopy), które zdominowały zakłady pracy i domy rodzinne, zwiększyło się ryzyko pojawiania zmian przeciążeniowych – statycznych w naszym ciele. Prawie każdy członek rodziny ma swojego laptopa i telefon komórkowy. W firmach spotykamy często komputery stacjonarne z dużym monitorem. W dużych firmach programistycznych, w których miałem możliwość weryfikować stanowiska pracy pod kątem ergonomicznym, zauważyłem dopasowane stanowiska pracy – regulowany blat biurka, wygodny fotel, możliwość pracy w pozycji stojącej, regulowana wysokość dużych monitorów, ale między tymi udogodnieniami był laptop i… nawyki pracowników, którzy nie korzystali z udogodnień.

Zadawałem sobie pytanie dlaczego, mimo środków finansowych przeznaczanych na sprzęt komputerowy wysokiej jakości i dostosowanie stanowisk pracy, pracownicy dalej korzystają z mało ergonomicznych laptopów i siedzą w nieprawidłowych pozycjach ciała? Wygoda w zakresie pracy w warunkach domowych (pracy/nauki zdalnej) spowodowała zmniejszenie wymagań dotyczących ergonomii stanowiska pracy i nauki. W byle jaki sposób korzystamy z telefonów komórkowych oraz laptopów. Zauważamy, że zmiana sylwetki ciała jest bardzo często spowodowana nieprawidłowymi wzorcami ruchomymi. Nasze ciało posiada tzw. pamięć tkankową. Jeśli ustawiamy go w określonej pozycji, to tkanka łączna będzie się przemodelowywać najczęściej zgodnie z siłą grawitacji, powodując różnorodne asymetrie. Dodatkowo spadek ogólnej wydolności pracowników, którzy nie mają czasu na treningi aerobowe w celu dotlenienia organizmu, powoduje, że coraz częściej pracownicy biurowi, informatycy, przedstawiciele handlowi, spędzający wiele godzin za kierownicą, zgłaszają się z bólem kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu w magazynie HR Personel i Zarządzanie