Testy genetyczne na koronawirusa już w produkcji. Działająca w WPT spółka Amplicon rozpoczęła produkcję testów diagnostycznych wykrywających COVID-19. Testy oparte są na metodzie genetycznej, która gwarantuje wysoką dokładność. Ich wyniki dostępne są już po kilku godzinach. Amplicon jest w stanie dostarczyć na rynek kilkadziesiąt tysięcy testów tygodniowo. 

Test diagnostyczny firmy Amplicon jest oparty o technikę real time PCR, która wykrywa sekwencje specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2. Ponadto jest stworzony według metody referencyjnej opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Procedura wykonania testu zajmuje zaledwie od 4 do 5 godzin. Obecnie Amplicon może produkować około 15 tysięcy testów tygodniowo. Jednak w zależności od zgłoszonego zapotrzebowania może zwiększyć swoją produkcję do nawet 60 tysięcy testów tygodniowo. Zarówno zespół, jak i laboratorium spółki zlokalizowane we Wrocławskim Parku Technologicznym, są na to przygotowane pod kątem wdrożonych procedur i protokołów.

Amplicon przeciwko COVID-19

Nasz test cechuje się bardzo wysoką czułością wykrywania patogenu – jest w stanie wykryć około 7 kopii genomu wirusa na jedną reakcję. Cały proces wykrywania wirusowego RNA zachodzi w jednej probówce, co istotnie skraca ilość pracy potrzebnej do wykonania analizy. Dodatkowo test jest odporny na spontaniczne mutacje wirusa. Wykorzystywanie testów produkowanych w Polsce sprawi, że nie tylko będą one tańsze, ale też szybciej dostępne. Przede wszystkim dlatego, że łańcuch logistyczny ich dostawy będzie o wiele krótszy. Jestem przekonany, że mogłoby to usprawnić proces wykonywania testów w naszym kraju – wyjaśnia dr Janusz Piechota, prezes zarządu Amplicon.

Testy genetyczne na koronawirusa już w produkcji- materiały szklane zwane kolbami, wraz z pipetami stoją na stole laboratoryjnym.
Testy genetyczne na koronawirusa już w produkcji

Amplicon od ponad 6 lat zajmuje się opracowaniem i produkcją tego typu testów, które oparte są o metody genetyczne. Obecnie w swoim portfolio ma ich blisko 100. Spółka od ponad roku produkuje też test na kociego koronawirusa, dzięki czemu dysponowała metodologią potrzebną do szybkiego stworzenia testu na COVID-19. Z testu weterynaryjnego usunięto części odpowiedzialne za wykrycie wirusa rozprzestrzeniającego się wśród kotów. Ponadto wstawiono sondy molekularne oraz startery specyficzne dla ludzkiego wirusa. Ponadto test przeszedł już procedury potwierdzające jego parametry i skuteczność. Analizy bioinformatyczne potwierdziły, że wykrywa on 100% wszystkich sekwencji opublikowanych do tej pory w bazach sekwencji SARS-CoV-2. Ponadto jego czułość diagnostyczna i analityczna jest bardzo wysoka.

Testy genetyczne 100% skuteczności

Test jest zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, Produktów Biobójczych. Jesteśmy w stanie dostarczyć go różnego typu instytucjom np. rządowym, samorządowym czy jednostkom medycznym, które zgłoszą swoje zapotrzebowanie. Wierzę, że zwrócenie się w stronę testów lokalnej produkcji, takich jak nasze, sprawi, że będą one łatwiej dostępne. – podsumowuje dr Piechota.

Amplicon to firma działająca w branży biotechnologicznej, obecna na rynku od 2014 roku. Związana od początku istnienia z Wrocławskim Parkiem Technologicznym.

Źródło: http://www.technologpark.pl/