Innowacyjna maska z roślin chroniąca przed wirusami – innowacje z SGGW. Naukowcy z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opracowali filtr powietrza, który wykorzystuje mieszaninę kilku roślin i skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami. Ponadto może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna.

Prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji, światowy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy, oraz dr inż. Jacek Mojski, specjalista od wertykalnej uprawy roślin od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak biura, galerie handlowe, lotniska itd.

Innowacyjna maska do zwalczania wirusów

Ostatnio, skierowali swoje badania na opracowanie filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistą maseczkę do „zatrzymania wirusów”. Wstępne testy laboratoryjne bazujące na doświadczeniu dr Seiya Sato, Japonia, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100%. Obecnie, w związku z zaistniałą światową pandemią, naukowcy rozpoczęli badania w celu zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.

Innowacyjna maska z roślin chroniąca przed wirusami-mężczyzna w masce ochronnej na twarzy wykonanej z roślin
Innowacyjna maska z roślin chroniąca przed wirusami

Maseczka przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Nawet minimalna ilości światła, np. światła pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka „działała” doskonale. Ponadto, maseczka może być również „czynna” w ciemności przez kilkanaście godzin.

Innowacyjne maski będą użyteczny nie tylko do ochrony osobistej, ale może również być elementem sytemu oczyszczania powietrza. Szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, szkoły lub w innych ważnych obiektach ekonomiczno-gospodarczych (filtr przemysłowy).

Obecnie, naukowcy poszukają polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu jakim jest maska z naturalnych roślin.

Poszukują również finansowego wsparcia w państwowych i prywatnych instytucjach. Przede wszystkim w celu dokończenia badań i rejestracji innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym. Opracowanie tego innowacyjnego produktu oznaczałoby wielki sukces dla Polskiej nauki na światowej arenie.

Źródło: sggw.pl