Wszyscy powtarzamy jak mantrę – brakuje programistów. Podczas gdy headhunterzy przeszukują zakamarki Linkedina – firma IRCenter przeprowadziła badanie „Sytuacja zawodowa programistów”, by rozejrzeć się po realnym świecie. Okazało się, że programiści są i mają się świetnie, a na dodatek najczęściej zajmują się… zmianą pracy.

Brzmi paradoksalnie, prawda? Niemal co drugi losowo spotkany programista z dużym prawdopodobieństwem w przyszłym roku może stać się Twoim pracownikiem. Ponad połowa programistów (56 proc.) rozważa zmianę pracy, jeśli pojawi się ciekawa oferta, a 10 proc. już chce zmienić pracodawcę i aktywnie przegląda ogłoszenia. Jedynie 28 proc. zatrudnionych obecnie programistów nie planuje obecnie zmieniać pracy ani nie szuka dodatkowych zleceń. Niesamowita dynamika, prawda?

Pieniądze szczęścia nie dają

Czy to znaczy, że polski programista jest człowiekiem sfrustrowanym, szukającym za wszelką cenę zmiany otoczenia? Wręcz przeciwnie! Jest bardzo możliwe, że nawet ci, którzy rozważają zwolnienie się z Twojej firmy, są bardzo zadowoleni z pracy – 68 proc. jest raczej lub bardzo zadowolonych, a wśród pracujących w oparciu o umowę B2B ten odsetek wynosi niemal 80 proc.

Dla informatyków kluczowe są kwestie pozamaterialne związane z jakością życia. Pozycje w top 5 listy rzeczy branych pod uwagę przy wyborze nowej pracy zajmują dobra atmosfera w pracy, work-life balance czy możliwość pracy zdalnej. Między innymi dlatego 30 proc. badanych najchętniej widziałoby się w Google, które uchodzi za dobre miejsce do życia i rozwoju zawodowego.

Ambitny jak programista

Obraz sytuacji zawodowej programistów byłby niepełny, gdybyśmy nie zbadali kluczowych w rekrutacji kwestii, czyli doświadczenia i twardych kompetencji. Wbrew oczekiwaniom związanym ze stosunkowo młodą branżą i wciąż jeszcze świeżym boomem na programowanie, doświadczenie w zawodzie przekraczające 5 lat deklaruje aż 46 proc. respondentów. Szansa na znalezienie kandydata na stanowisko seniorskie jest zaskakująco wysoka, ponieważ 18 proc. respondentów może się pochwalić przeszło 10-letnim stażem.

Jeśli chodzi o popularność języków programowania, to najwięcej deweloperów używa języka SQL (76 proc.) oraz JavaScript (61 proc.). Kolejna jest Java (41 proc.) oraz C# (38 proc.). Pierwszą piątkę zamyka znany przez 30 proc. badanych PHP.

 

 

 

Źródło: materiały prasowe firmy