Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia oferta hotelowa jest bardzo skąpa- wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank na popularnych portalach rezerwacyjnych. W najgorszej sytuacji są ci, którzy na ostatnią chwilę próbują zorganizować sylwestrowy wyjazd w góry.

Górskie hotele przeżyją pod koniec grudnia prawdziwe oblężenie. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia na wynajęcie czeka już tylko 20% pokoi. Znacznie trudniej znaleźć miejsce noclegowe w okresie przedłużonego sylwestrowego weekendu. W wielu miejscach jest to nawet niemożliwe – szczególnie w górach, gdzie zarezerwowano już 97 na 100 hotelowych pokoi – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

2015 12 09 tabela 2

Trudniej o pokój w górach i na Zachodzie

Na dwa tygodnie przed Wigilią średnie obłożenie w hotelach 18 popularnych miast turystycznych wynosi 65% w okresie świąt i aż 87% w sylwestrowy weekend. W obu tych okresach najtrudniej będzie o miejsce noclegowe w górach. Obłożenie tych hoteli jest przeważnie o połowę wyższe niż nad morzem czy na Mazurach. Mniej wolnych pokoi czeka też na przyjezdnych w miastach turystycznych położonych blisko granicy z Niemcami, co należy wiązać z popytem zgłaszanym przez naszych zachodnich sąsiadów.

Stolica Tatr przeżyje oblężenie

Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenach – tym wyższych im oferta bardziej przebrana. Chcąc spędzić świąteczny weekend (24-27.12.2015) w Zakopanem trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem na poziomie 381 zł za dobę w pokoju hotelowym. Do tego dane z 19 października świadczą o tym, że ponad 8 na 10 pokoi jest już wynajętych.

Do prawdziwego oblężenia dojdzie jednak dopiero w sylwestrowy weekend (31.12.1205 – 3.01.2016). We wcześniej wspomnianym Zakopanem już dziś obłożenie hoteli szacowane jest na 99%. To oznacza, że dostępny do wynajęcia jest tylko jeden pokój hotelowy na 100. Fakt, że oferta jest mocno przebrana, skutkuje też wysoką średnią stawką za dobę. Dla dwóch osób jeden nocleg w tym terminie oznacza średni wydatek przekraczający 1054 zł za dobę – to prawie trzy razy więcej niż w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wysokie są też stawki w znajdującej się niedaleko Bukowinie Tatrzańskiej (524 zł za dobę). Wolny pokój w tej lokalizacji to rzadko spotykane zjawisko – obłożenie wynosi 99% czyli znalezienie wolnego miejsca jest niemal niemożliwe.

Podobne sylwestrowe oblężenie czeka hotele i pensjonaty w Kołobrzegu, Świnoujściu, Karpaczu, Wiśle, Międzyzdrojach, Świeradowie- Zdroju, Krynicy – Zdroju, Ustroniu, Szklarskiej Porębie i Szczyrku. Już dziś wynajętych jest w nich od 90 do 99 pokoi na 100.

2015 12 09 tabela 1

fota (300 DPI, 1024 PNG)Bartosz Turek, Lion’s Bank