Zeszły tydzień na parze EUR/USD zakończony został lekko poniżej poziomu 1,12, a aktualnie jest to 1,1250. W okolicy 1,12 znajduje się wsparcie i jak widać euro walczy o jego utrzymanie, co daje jeszcze szanse na atak na opór na 1,14. W zeszłym tygodniu jednak notowania eurodolara sięgały chwilowo aż 1,17, jednak w okresie poprawy nastrojów inwestycyjnych euro traciło na wartości. Dolar z kolei wspierany był przez dane z amerykańskiej gospodarki, które jednak raczej nie wpłyną na decyzję FOMC o podwyżce stóp procentowych już we wrześniu.

O ostatecznej opinii rynku będziemy mogli mówić dopiero na koniec bieżącego tygodnia, kiedy to zaprezentowane zostaną informacje o amerykańskim rynku pracy. Konsensus ustawiony jest znowu lekko powyżej 200 tys. przyrostu miejsc pracy. Moim zdaniem rynek może zacząć obawiać się wcześniejszej podwyżki stóp jeśli dane te będą dużo lepsze od konsensusu. W przeciwnym wypadku rośnie ryzyko reakcji na eurodolarze podobnej do tej sprzed miesiąca. Payrolle będą najważniejszym punktem tygodnia, ale nie jedynym. Mamy jeszcze czwartkowe posiedzenie EBC, bez zmian stóp, ale z możliwym odniesieniem do wzrostu niepewności i ryzyka. Do tego jeszcze szereg indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu z Europy i USA. Najwyraźniej szykuje się kolejny ciekawy tydzień z potencjalnie wysoką zmiennością.

Jeśli chodzi o złotego to przez większość zeszłego tygodnia można powiedzieć, że zawodził, dopiero pod koniec udało mu się zejść bliżej poziomu 4,20 na EUR/PLN. Póki co test oporu na 4,26 nie przebiegł pomyślnie, jednak póki kurs nie spadnie wyraźniej poniżej 4,20, póty wciąż sytuacja złotego będzie mało ciekawa. Cały czas ryzyko jego przeceny jest spore. Nie sprzyja mu nie tylko sytuacja globalna czy ryzyko polityczne, ale ostatnio rozczarowują także dane z naszej gospodarki. W tym tygodniu warto przyjrzeć się odczytowi indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Co do dolara to na początku zeszłego tygodnia mogliśmy obserwować nawet poziomy poniżej 3,65, jednak aktualnie kurs USD/PLN jest notowany 10 gr. wyżej. Jeśli eurodolar jeszcze będzie rósł i faktycznie zaatakuje opór na 1,14, powtórne szanse na test wsparcia na 3,70 na USD/PLN znacznie wzrosną.

 

Lukasz Rozbicki_1autor: Łukasz Rozbicki, MM Prime TFI S.A.