Światowy potentat w dystrybucji najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych – Richardson Electronics został autoryzowanym dystrybutorem produktów polskiej spółki z branży kosmicznej. Obie firmy zawarły właśnie umowę dotyczącą ścisłej współpracy.

Amerykańska spółka Richardson Electronics (RELL) to wiodący światowy dostawca najnowszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań dla energetyki oraz rynku łączności satelitarnej. Obsługuje klientów na rynku energii alternatywnej, lotnictwa, transmisji, komunikacji, opieki zdrowotnej, przemysłu, gospodarki morskiej, medycyny, wojska, nauki i półprzewodników. Strategia firmy polega na zapewnianiu specjalistycznej wiedzy technicznej oraz wsparcia w zakresie projektowania i produkcji prototypów. Obejmuje również testy, logistykę oraz serwis techniczny i naprawy na rynku wtórnym za pośrednictwem swojej globalnej infrastruktury. Działa na rynku już od ponad 70 lat.

Ten światowy lider na rynku najnowszych technologii nawiązał właśnie współpracę z Thorium Space – polską firmą zajmującą się projektowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania inteligentnych anten macierzowych i pojazdów kosmicznych mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Richardson Electronics został autoryzowanym dystrybutorem będących jeszcze w fazie projektowej produktów Thorium Space, dzięki podpisanej właśnie umowie długoterminowej.

Richardson Electronics to firma współpracująca jedynie z najlepszymi producentami na rynku – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space. – To dla nas duże wyróżnienie ze względu na zaufanie okazane nam jeszcze na etapie prowadzonych prac badawczych. Podpisany właśnie kontrakt to dla nas również możliwość wejścia na międzynarodowy rynek. Dzięki nowemu partnerowi nasze docelowe produkty będą dystrybuowane i promowane w wielu krajach na całym świecie. Prognozujemy, że dzięki rozpoczętej właśnie współpracy, nasz roczny przychód, tylko z tego kontraktu, już od przyszłego roku wyniesie 12 mln euro.

Thorium Space jest w trakcie prac badawczych w zakresie konstruowania innowacyjnych urządzeń nadawczo-odbiorczych na unikatowe pasma w kosmosie. Aby proces mógł przebiec jeszcze szybciej i sprawniej, spółka skorzystała ze wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i pozyskała z tego tytułu dofinansowanie sięgające blisko 10 mln zł. NCBR wsparło dotychczas 10 200 projektów, 2408 przedsiębiorstw i 3185 jednostek naukowych kwotą 50 miliardów złotych.

Przeczytaj także:

Światowa branża kosmiczna jest obecnie warta około 350 miliardów dolarów. Przewiduje się, że do 2026 roku jej wartość wzrośnie do 558 miliardów. Tymczasem polski rynek space jest szacowany na niecałe 4 miliardy dolarów.

Jeszcze 10 lat temu nie można było mówić o istnieniu polskiego rynku kosmicznego w pełnym wymiarze – mówi Paweł Wojtkiewicz, Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. – Wówczas podmioty działające w tej branży można było policzyć na palcach jednej ręki. Wszystko zmieniło się w 2012 roku, kiedy to Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dziś do naszej organizacji należy już blisko 70 przedsiębiorstw oraz instytucji naukowo-badawczych zainteresowanych eksploracją przestrzeni pozaziemskiej oraz prowadzeniem badań naukowych, a także prac wdrożeniowych związanych z produktami i technologiami kosmicznymi.

W ciągu kilku ostatnich lat krajowy sektor bardzo silnie się rozwinął, zwłaszcza od czasu wstąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku – twierdzi Paweł Rymaszewski. – Liczę na to, że nasza współpraca z Richardson Electronics znacząco przyczyni się do rozwoju rynku kosmicznego w naszym kraju. To właśnie tak duże firmy mają ogromny wpływ na dynamikę tej branży.

Źródło: Thorium Space