Apple pod lupą Komisji Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła postępowania antymonopolowe w sprawie Apple. Formalne postępowanie jest następstwem wstępnego dochodzenia, które dotyczyło warunków działań Apple Pay szkodzących konkurencji. Ponadto ograniczających wyboru i dostęp do innowacji użytkownikom urządzeń mobilnych.

Pierwsza sprawa dotyczy obowiązkowego korzystania z systemu zakupów aplikacji App Store i braku informowania użytkowników iPhonów i iPadów o alternatywnych zakupach. Również tańszych możliwościach poza aplikacją. Druga, sposobów integracji Apple Pay z aplikacjami handlowymi i stronami internetowymi na urządzeniach. Ponadto w sprawie nałożonych ograniczeń w zakresie dostępu do NFC – „tap and go”. Funkcji komunikacji bliskiego zasięgu w celu płatności w sklepach.

Apple pod lupą Komisji Europejskiej  - komputer i tablet firmy apple na biurku
Apple pod lupą Komisji Europejskiej

Margaret Vestager, wiceprzewodnicząca KE, odpowiedzialna za politykę konkurencji, skomentowała:

– Ważne jest, aby firma nie odmawiał konsumentom korzyści płynących z korzystania z nowych technologii płatności. W tym lepszego wyboru pod względem jakości, innowacji i konkurencyjności cen. Z tego względu postanowiłam przyjrzeć się praktykom Apple dotyczącym Apple Pay i ich wpływowi na konkurencję.

Dostęp do płatności mobilnych jest niezwykle ważny, zwłaszcza ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia.

–  Płatności mobilne są nieodzownym elementem każdego biznesu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy utrzymanie dystansu społecznego jest priorytetem. Ta metoda nie tylko ułatwia zakupy przez internet ale też w sklepach stacjonarnych. Nasz rodzimy BLIK, jako pierwszy na świecie, zapewnił bezpieczne płatności i utrzymanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystko to niezależnie od wysokości transakcji. Również w płatnościach za przesyłki za pobraniem u kuriera”, dodaje Paweł Działak, CEO Tpay.

W przypadku udowodnienia praktyk będących przedmiotem dochodzenia na światowego giganta będą nałożone kary za nieuczciwe praktyki.