Zwolnienie ze składek – do 30 czerwca można składać wniosek. Przypominamy, że za dwa tygodnie upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wniosek może dotyczyć okresu trzech miesięcy – od marca do maja 2020 r. Korzystający z ulgi na start albo ci, którzy osiągnęli wyższy przychód i niski dochód, mogą składać dokumenty.

Z pełnego zwolnienia mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni. Pod warunkiem, że ich przychód co prawda przekracza trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł.

Zwolnienie ze składek - do 30 czerwca można składać wniosek  - na stole stoi kubek, obok lezy przedarta na pół faktura.
Zwolnienie ze składek – do 30 czerwca można składać wniosek

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 mld zł.

W ramach Tarczy Antykryzysowej ZUS rozpatrzył wnioski o zwolnienie z opłacania składek dla 1,7 mln firm. Za marzec zwolnił 1,5 mln płatników na kwotę około 4 mld zł. W kwietniu zwolnienie dotyczyło 1,5 mln płatników na kwotę 3,5 mld zł. 

Źródło: ZUS

Przeczytaj także: Epidemia zmieniła priorytety płatności firm

Epidemia zmieniła priorytety płatności firm – na znaczeniu zyskują pracownicy, dostawcy i pieniądze na działalność. Na pierwszym miejscu listy płatności w przedsiębiorstwach wciąż są wynagrodzenia dla pracowników, ale na znaczeniu zyskały zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów i firm faktoringowych. Tak wynika z najnowszego badania „Priorytety płatności firm”, przeprowadzonego w maju na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i NFG.

W porównaniu do badań ze stycznia, czyli sprzed pandemii, wyraźnie wzrósł odsetek firm, dla których priorytetem są nie tylko pensje pracowników, ale też nagrody, premie oraz podwyżki dla zatrudnionych. Wybuch epidemii miał kolosalny wpływ na decyzje kadrowe wielu przedsiębiorstw. Część z nich była zmuszona zredukować liczbę pracowników, ale wielu za wszelką cenę starało się utrzymać miejsca pracy. Niewątpliwie wsparciem dla nich była też tarcza antykryzysowa. W majowym badaniu KRD i NFG „Priorytety płatności firm”, analogicznie jak w edycji styczniowej, dla właścicieli MŚP najważniejszy jest pracownik. Pensje pracowników w pierwszej kolejności opłaca 87,6% firm. Dla porównania w styczniu, kiedy jeszcze nic nie zwiastowało kryzysu, wskazania były na poziomie 74,4%.