Opieka nad poszkodowanym w wypadku bywa niezwykle pracochłonna. Ci najciężej poszkodowani wymagają bowiem opieki stałej. Często 24 godziny na dobę. Czy w takiej sytuacji osobom opiekującym się poszkodowanymi członkami rodziny należy się odszkodowanie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna za sprawą dwóch różnych uchwał Sądu Najwyższego. Co zatem zrobić w takiej sytuacji – tłumaczy ekspert Mateusz Leśniewski z Kancelarii Łebek i Wspólnicy

Tysiące poszkodowanych w wypadkach

Sto kilkadziesiąt tysięcy – tyle osób łącznie rocznie zostaje rannych w wypadkach komunikacjnych, w pracy czy w rolnictwie. Najczęściej do wypadków w których poszkodowani zostają ludzie dochodzi w pracy. W 2018 roku po takich zdarzeniach zgłoszono aż 84304 osoby poszkodowane. W wypadkach komunikacyjnych rannych zostało ponad 37 tysięcy osób, a w rolnictwie prawie 12 tysięcy. Każdy ma szansę na odszkodowanie, musi jednak zacząć o nie się starać w odpowienim czasie. Tak by sprawa nie uległa przedawnieniu. O tym piszemy w tym artykule.

Górnictwo – to zawód w kórym do wypadków dochodzi najczęściej. Według statystyk za poszkodowanymi górnikami na kolenych miejscach znalazły się osoby odpowiedzialne za gospodarowanie wodą ściekami i odpadami. Według Głownego Urzędu Statystycznego bardzo często na wypadki narażeni są też pracownicy sektora przemysłowego.