Nie ma chyba takiej osoby, posiadającej potomstwo, która nie martwiłaby się o jego przyszłość. Odpowiednie zabezpieczenie finansowe, z którym dziecko wejdzie w dorosłe życie, może bardzo pomóc w późniejszym sukcesie. Co robić, aby odkładać pieniądze z największą efektywnością? Eksperci Esaliens TFI (dawniej Legg Mason TFI) przygotowali pięć rad dotyczących odkładania kapitału z myślą o przyszłości najmłodszych.

„Stosowanie się do pewnych sprawdzonych zasad, będących wyznacznikami naszego działania w zakresie oszczędzania i budowania kapitału zabezpieczającego przyszłość naszych dzieci może być najlepszym prezentem, jakim możemy je obdarować. Nie wiadomo, jak wyglądać będzie ekonomiczna przyszłość świata i naszego kraju. Wiadomo jednak, że wchodzenie w dorosłość, nawet w niepewnych czasach, jest z pewnością dużo łatwiejsze, jeśli posiada się odpowiednie zabezpieczenie finansowe” – wyjaśnia Łukasz Majkowski z Esaliens. 

Określ wysokości wpłacanych środków i częstotliwość wpłat

Przed rozpoczęciem lokowana środków należy przede wszystkim określić realną wysokość wpłat. Ważne, by ich dokonywanie nie obciążyło zbytnio domowego budżetu. Warto pamiętać, że nawet niewielka kwota odkładana regularnie może za kilka lat zaowocować solidnym kapitałem pozwalającym dziecku np. rozpocząć studia lub kursy językowe.

Systematycznie powiększaj wiedzę ekonomiczną

Mechanizmy inwestowania i oszczędzania rządzą się prawami o określonej specyfice. Aby móc je zrozumieć i, w dalszej perspektywie, efektywnie z nich skorzystać, warto ciągle poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekonomii. Warto również konfrontować swoje decyzje i przemyślenia z ekspertami w momencie, kiedy nie jesteśmy pewni co do ryzyka lub specyfiki danego rozwiązania inwestycyjnego.

Zacznij jak najszybciej

Początki są zwykle najtrudniejsze. Częstym błędem popełnianym przez osoby zamierzające odkładać środki jest tzw. czekanie na dobry moment. Tymczasem właśnie dłuższy okres oszczędzania jest kluczowym czynnikiem w dużym stopniu warunkującym wysokość odłożonego kapitału i tym samym potencjalny zwrot z inwestycji. Dlatego warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet jeśli wiąże się to z odkładaniem niewielkich kwot.

Stale analizuj i patrz krytycznie na swoje wybory

Rodzic zbierający fundusze z myślą o przyszłości dziecka na bieżąco powinien poddawać ocenie zarówno całą strategię oszczędnościową, jak i poszczególne wybory w jej ramach. Jeżeli niektóre decyzje nie przyniosły oczekiwanych efektów w zakładanym okresie, mogą zostać zastąpione innymi działaniami.

Zapoznaj się z dokładnie z ofertą dostępną na rynku

Na rynku istnieje szereg opcji, dzięki którym plan oszczędzania może zyskać na prostocie i efektywności, nie wiążąc się przy tym z wielkim zaangażowaniem czasowym. Jednym z rozwiązań  z sukcesem funkcjonujących na rynku są np. Celowe Plany Oszczędnościowe, pozwalające gromadzić środki na zdefiniowane cele. Przykładowo, w ramach tego rozwiązania pieniądze np. na wkład własny na mieszkanie lub pierwszy samochód może odkładać w prosty sposób nie tylko rodzic, ale w zasadzie cała najbliższa rodzina.

 

Źródło: ESALIENS