Grudniowe wydatki w polskiej rodzinie mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Czy w tym roku zadłużymy się na święta? Okazuje się, że tylko w niewielkim stopniu. Niemal trzech na czterech Polaków zakupy świąteczne chce sfinansować z bieżących dochodów. Pozostali sięgną do własnych oszczędności lub skorzystają z pomocy rodziny czy przyjaciół. Tylko 2% deklaruje wzięcie świątecznej pożyczki.

Chętnie organizujemy wystawne święta, lubimy, aby stół uginał się od smakołyków i żeby dla nikogo nie zabrakło prezentów. Nie oszczędzamy w tym czasie na przyjemnościach czy rodzinnych spotkaniach. Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że za wszystko trzeba zapłacić, często w grudniu tracimy głowę i kontrolę nad wydatkami. Przez pośpiech i presję idealnych świąt wydajemy w tym miesiącu kilkakrotnie więcej niż w innych.

Jak wynika z badania społecznego przeprowadzonego w grudniu 2014 roku na zlecenie Grupy KRUK,  aż 73% Polaków zamierza sfinansować wydatki świąteczne ze swoich bieżących dochodów. 13% sięgnie w tym celu po oszczędności, kolejne 8% może liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół.
I chociaż banki i firmy pożyczkowe kuszą ofertami, świąteczna pożyczka wydaje się być obecnie dla Polaków ostatecznością. Tylko 2% respondentów zapowiada, że weźmie pożyczkę na święta, przede wszystkim na zakup żywności oraz prezentów. Jednocześnie te osoby przyznają, że spłata pożyczki będzie później obciążeniem dla domowego budżetu.

„W gorączce świątecznych zakupów łatwo stracić kontrolę nad wydatkami. Może więc okazać się, że ostatecznie więcej niż 2% Polaków poszuka dodatkowych pieniędzy w bankach czy firmach pożyczkowych” – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK.

 Wydatki pod kontrolą

Niewiele polskich gospodarstw może pozwolić sobie na wystawne święta. Dlatego najlepszym wyjście pozostaje dobre planowanie i umiar. Zanim pójdziemy na zakupy, najlepiej dokładnie je wcześniej zaplanować  ̶ sporządzić listę potrzebnych produktów oraz prezentów i postarać się nie kupować niczego, co wykracza poza nią. „Zwłaszcza, że większość z respondentów zadeklarowało, że zamierza wyprawić tegoroczne święta z bieżących wydatków. Pamiętajmy, że to prosta droga do tarapatów finansowych, zwłaszcza gdy posiadamy już wcześniej zaległości w płatnościach. Jeśli nasz domowy budżet  ledwo się domyka lub jest już „na minusie”, to sytuacja może się jeszcze pogorszyć.  – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK. – Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne odkładanie konkretnych sum na święta. Jeśli nie udało się tego zrobić w tym roku, warto wziąć się za to od początku 2015 rok, by kolejne Boże Narodzenie nie nadwyrężyło naszych finansów.”

źródło: KRUK S.A.