Jak godzić życie osobiste i zawodowe? Odpowiedzią jest work-life balance. W niestabilnych czasach coraz częściej narażeni jesteśmy na stres, konieczność mobilizacji i duże napięcia w pracy. Do tego postęp technologiczny, automatyzacja pracy i presja czasowa powodują, że dynamika pracy jest znacznie większa niż kilka lat temu. Raport Instytutu Gallupa pt. Employee Burnout: Causes and Cures wskazuje na to, że zdecydowana większość pracowników doświadcza wypalenia zawodowego. Dlatego jeszcze ważniejsze niż wcześniej, jest dbanie o balans między życiem zawodowym i osobistym oraz własny dobrostan. Co robimy, by odpocząć po pracy?

Ostatnich kilka lat dostarczyło ludziom na całym świecie wielu nowych trudności i wyzwań, z którymi wcześniej nie musieli się mierzyć na płaszczyźnie zawodowej. Na rynek pracy wchodzą także pokolenia o innej wrażliwości od starszych pracowników. Wszystkie te tendencje przekładają się na dodatkowe wyzwania i trudne uczucia wobec pracy wielu Polaków. Jak wynika z najnowszych badań Pracuj.pl „Praca w czasach zmian” ponad 1/3 Polaków regularnie odczuwa przeładowanie codziennymi obowiązkami zawodowymi. Dlatego dziś, jak nigdy ważne jest rozwijanie w sobie zdolności zachowania odpowiedniej proporcji między pracą, a czasem po pracy. W czasach, w których łatwo o przebodźcowanie zdolność regeneracji i odpoczynku jest niezbędna, by pracować dobrze i mądrze.

Balans czy integracja

Przedsiębiorstwa od wielu lat wprowadzają pewne udogodnienia w miejscach pracy, takie jak pokoje relaksacyjne, w których można pograć m.in. w piłkarzyki, w ping-ponga, na konsoli czy nawet skorzystać z krzesła do masażu. Pomimo tych udogodnień jedynie 35% pracowników badanych przez Pracuj.pl uważa, że ich pracodawca dba o ich równowagę pomiędzy życiem osobistym a pracą. Dodatkowo tylko 25% Polaków twierdzi, że ich pracodawca dba o to, aby się nie przepracowywali.

Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy? - infografika, czy pracodawca dba o work-life balance
Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy?

Czy work-life balance nadal funkcjonuje?

Potrzeby pracowników ewoluują. Według opinii specjalistów aktualnie następuje coraz większy nacisk na tzw. work-life integration, czyli życia zawodowego, które jest dobrze zintegrowane z prywatnym. Szczególnie pracownicy młodszych pokoleń są najbardziej zainteresowani znalezieniem ścieżki kariery, która będzie wspierać ich styl życia, co w tym kontekście oznacza realizowanie ich zainteresowań i preferencji poza pracą. Szukają oni ścieżek rozwoju, które będą integralną częścią ich życia.

Czerpanie satysfakcji z pracy to przywilej?

Jak wykazały badania Pracuj.pl, 63% Polaków lubi swoją obecną pracę. Jednocześnie jednak niepokojące są dane dotyczące młodszych pokoleń pracowników, wśród których sympatia wobec obecnego miejsca zatrudnienia jest wyrażana rzadziej. Jedynie 56% osób w wieku 18-24 lat oraz 59% w wieku 25-34 lat czerpie satysfakcję z wykonywania swoich zawodowych zadań w obecnej pracy.

Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy? - infografika, przepracowanie i zmęczenie Polaków pracą
Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy?

Dlaczego ponad ⅓ Polaków, w tym aż 4 na 10 przedstawicieli młodszych pokoleń, odczuwa niechęć wobec pracy? Często deklarowaną przyczyną jest zmęczenie bieżącymi zadaniami. Odczuwa je często lub bardzo często 36% Polaków badanych przez Pracuj.pl. Szczególnie często wykazują się tym kobiety (41%). Warto dodać, że ponad ⅓ pracowników (34%) ma regularnie poczucie przeładowania codziennymi obowiązkami.

Nie może więc dziwić, że ponad ⅓ mężczyzn (38%) i co druga kobieta (51%) często lub bardzo często wyczekują niecierpliwie zakończenia dnia pracy. Z naszych badań wyraźnie wynika, że obowiązki w pracy zauważalnie bardziej negatywnie wpływają na kobiety, a także na przedstawicieli młodszych pokoleń.

Trudno się więc dziwić, że ⅓ Polaków często odczuwa mocno chęć odcięcia się od tematów zawodowych. Najczęściej dotyczy to najmłodszych pracowników (43%), a najrzadziej pracowników najstarszych, czyli po 55. roku życia (24%).

Ulubione formy odpoczynku Polaków po pracy

Jednym z kluczowych elementów zachowania równowagi umysłowej oraz fizycznej jest odpoczynek. Co robią Polacy, by odpocząć „po robocie”? Najczęściej po zakończeniu pracy nabierają sił podczas oglądania seriali lub dobrych filmów (69%). Kontakt z kulturą i rozrywką odzwierciedla także słuchanie muzyki. Sześciu na dziesięciu Polaków relaksuje się właśnie w taki sposób. Z kolei ⅔ z nas preferuje czytanie książek.

Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy? - infografika, formy wypoczynku Polaków po pracy
Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy?

Spoglądając na TOP 5 najczęściej wybieranych form relaksu można dostrzec, że bardzo ważną rolę mimo rosnącej cyfryzacji odgrywają realne spotkania i kontakty. 61% Polaków odpoczywa spędzając czas z członkami swojej rodziny, natomiast 57% – spotykając się ze znajomymi. Pewnym optymizmem napawa fakt, że te formy wciąż są deklarowane częściej od korzystania z mediów społecznościowych (55%).

Przyglądając się preferencjom kobiet i mężczyzn można zaobserwować dużą rozbieżność pomiędzy ich ulubionymi formami odpoczynku. To właśnie panie są bardziej chętne do spotkań zarówno z rodziną, jak i z przyjaciółmi niż panowie. Mężczyźni są bardziej wycofani w życiu towarzyskim.

Po godzinach pracy kobiety najchętniej relaksują się w domowym zaciszu. Najczęstszą formą wypoczynku jest obejrzenie filmu lub serialu (74%).  ⅔ Polek równie dobrze relaksuje się czytając książkę czy spędzając czas z rodziną i dziećmi. Ciekawym zjawiskiem jest to, że taki sam odsetek (64%) Polek odpoczywa w gronie znajomych, jak i korzystając z mediów społecznościowych. Panie sięgają po tzw. social media znacznie częściej od panów.

Osoby w wieku 18-24 lat najczęściej relaksują się podczas oglądania filmów (68%). Jeszcze częściej w ten sposób odpoczywają osoby w wieku 25-34 lat. Natomiast między 35. a 44. rokiem życia Polaków następuje przełom. Osoby w tym wieku najczęściej relaksują się podczas spędzania czasu z rodziną i dziećmi.

Benefity, jakich szuka pracownik związane z work-life balance

Co ważne, w skutecznym odpoczynku po pracy dużą rolę mogą odgrywać…pracodawcy. Coraz więcej firm gwarantuje pracownikom benefity związane z realizacją pasji lub ułatwiające “naładowanie baterii”. Z jakich świadczeń od firm korzystaliby Polacy, gdyby mieli taką możliwość? Poprosiliśmy respondentów o wskazanie trzech najbardziej atrakcyjnych.  

Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy? - infografika, benefity pracownicze związane z work-life balance.
Work-life balance po polsku, czyli jak odpoczywamy w czasie wolnym po pracy?

Najczęściej wskazywane były dodatkowe wolne dni od pracy – wybrało je aż 67% respondentów. Na drugim miejscu znalazły się zniżki na podróże w ciekawe zakątki świata, preferowane przez 41% badanych. Trzecim najczęściej wskazywanym benefitem był ten, który występuje w firmach najczęściej – czyli karta sportowa. W czołowej piątce znalazły także vouchery do instytucji kultury (30%) oraz do restauracji (29%).

W poszukiwaniu work-life balance

Dane z badania Pracuj.pl. potwierdzają, że współczesnym „świętym Graalem” na rynku pracy jest miejsce zatrudnienia, które łączy możliwość realizacji ambicji zawodowych z zachowaniem odpowiedniego balansu.

Niewątpliwie jedną z metod, by osiągać ten stan, jest uważne przyglądanie się ofertom pracy, dobre przygotowanie do procesu rekrutacyjnego i poznanie przyszłego pracodawcy. Istotne jest także, by umieć zidentyfikować nasze pasje i czynniki, które pozwalają skutecznie odpocząć od myśli o zawodowych obowiązkach. Niezależnie, czy jest to dobra kawa, chwila przerwy, dobry film po pracy czy spontaniczny długi weekend – warto pamiętać o tym, by w pogoni za ambicjami nie zapominać o tym, co… po pracy.

Źródło: Pracuj.pl